Dieta odwracająca skutki nefropatii cukrzycowej u myszy.

mouse-sennik-mysz-sen-snic-o-myszach-myszy-myszka-biala.jpg

Niskowęglowodanowa, a zarazem niskotłuszczowa dieta zwana dietą ektogeniczną u myszy które maja uszkodzone nerki przez cukrzyce typu 1 i 2 – maja rozwinięta nefropatie cukrzycową – doprowadza do odwrócenia się chorobowych zmian. Naukowcy z Mount Sinai School of Medicine zdołali określić i zidentyfikować geny związane z cukrzycową niewydolnością nerek na których ekspresję można wpływać właśnie poprzez odpowiednią dietę.

Zespół naukowców prowadził badania na myszach będących genetycznie predysponowanych do pojawienia się u nich cukrzycy typu 1 lub 2. Naukowcy dopuszczali do sytuacji aby u myszy rozwinęła się cukrzycowa nefropatia a później połowę zwierząt kierowano do grupy odżywianej godnie z zasadami diety niskowęglowodanowej a grupa kontrolna otrzymywała nadal standardowa dietę wysokoenergetyczną. Jak okazywało się po 8 tygodniach badań u gryzoni z grupy pierwszej molekularne i funkcjonalne wskaźniki nefropatii uległy duzej poprwie a analizy mikroskopowe pokazały iż związane z cukrzyca typu 2 miany patologiczne cofnęły się. Jest to pierwsze tego typu doświadczenie gdzie sama interwenja dietetyczna dokonuje odwrócenia skutków chorobowych cukrzycy.

Dieta ektogeniczna jest związana ze spożywaniem niewielkiej ilości węglowodanów, umiarkowanej ilości białek i dużej ilości tłuszczów. z reguły jest ona wykorzystywana do kontrolowania napadów padaczki u dzieci. Jej założenie jest takie niż wiele komórek może pozyskiwać energię z ketonów które są produkowane przy niskim poziomie glukozy i wysokim stężeniu we krwi tłuszczy. Jeżeli w cukrzycowej nefropatii role kluczowa odgrywa właśnie metabolizm glukozy naukowcy zastanawiali się czy dieta ektogeniczna powinna przyczynić się do zablokowania toksycznego wpływu tego związku. W związku z bardzo restrykcyjnymi wymogami jakie zakłada dieta nie może być ona długoterminowym rozwiązaniem dla chorych ludzi lecz wystarczy ja stosować krótszy czas aby zresetować ekspresję genów i zatrzymać procesy patologiczne w nerkach.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania