Ryzyko astmy u dzieci zredukowane dzięki słońcu.

pluca(1).jpg

Witamina D jest witamina absorbowaną głównie z promieni słonecznych. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko zachorowania na astmę taki doniesienia potwierdzają badania przedstawiona w „International Journal of Biometeorology”. Naukowcy z Hiszpanii są zdania iż dzieci które mieszkają w zimniejszych i bardziej zachmurzonych miastach są w większym stopniu narażone na rozwój u nich astmy.

Długa ekspozycja na działanie promieni słonecznych może być powodem rozwoju nowotworu lecz niebezpieczne jest również unikanie słońca. 90% witaminy D w naszym organizmie jest syntetyzowane w skórze właśnie pod wpływem promieni słonecznych. W przypadku osób które chorują na astmę poziom tej witaminy jest niższy a to może skutkować zburzeniami w funkcjonowaniu układu oddechowego. Badania prowadzone na ten temat były wśród 45 tys. dzieci i nastolatków z 9 hiszpańskich miast. Pokazały one iż większy odsetek zachorowań na astmę jest rejestrowany na północy kraju gdzie słońca jest mniej. Wyniki potwierdzają wcześniejsze informacje o wyższej zachorowalności na astmę w krajach mniej nasłonecznionych w których jest zalecane przyjmowanie suplementów diety które zawierają witaminę D.

Teoria o wpływie słonecznej witaminy na ryzyko astmy już pierwszy raz została wysnuta prawie 5 lat temu dlatego też badacze zaznaczają iż niezbędnym jest prowadzenie dalszych testów aby określić dokładna optymalna i prozdrowotną dawkę słońca.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania