Sztuczna krew z komórek macierzystych - światowa premiera.

Blood pads - freerangestock.com

Naukowcom z francuskiego INSERM i z AP-HP udało sie wstrzyknąć pewnemu cheremy czerwone krwinki które zostały stworzone sztucznie na podstawie jego własnych komórek macierzystych. Powstaje pytanie czy w przyszłości chorzy którzy będą wymagali transfuzji krwi staną się swoimi własnymi dawcami.

Wszystko wskazuje na to iż można mieć taka nadzieję. Od długiego czasu badacze podejmują próby opracowania sztucznej krwi na wiele sposobów m.in. poprzez reprogramowanie komórek skóry czy też odlewanie ich z hydrożelu. Na uniwersytecie Pierre et Marie Curie w Paryżu Luc Douay wraz z zespołem prowadzą badania drogi komórek macierzystych i udało im się uzyskać znaczący wynik który został zamieszczony w przeglądzie naukowym "Blood". Doświadczenia zostały przeprowadzone w dwóch etapach. Naukowcy przy pomocy komórek macierzystych od dawcy ludzkiego najpierw zdołali wyprodukować miliardy hodowanych czerwonych krwinek. Aby uzyskać taki stan użyli oni specyficznych czynników wzrostu które sa odpowiedzialne za regulację proliferacji i dojrzewania komórek macierzystych w trakcie ich przemiany w erytrocyty. Lecz dopiero wielkiego kroku dokonano wtedy gdy zespół naukowców z Francji wprowadził wyhodowane erytrocyty do ciała pacjenta z którego komórek macierzystych erytrocyty powstały. Pod koniec piątego dnia badań - jak wynika z relacji naukowców - poziom przeżycia tych komórek w ludzkim układzie krążenia krwi wynosił w granicach 94-100% a po 26 dniach 41-63%. Wyniki badań sa bardzo obiecujące i pozytywne gdyż poziom ten jest porównywalny ze średnim okresem półtrwania czerwonych krwinek. Wykazane za ten zostało iż długość życia i poziom przeżycia wyhodowanych tak komórek jest podobny do naturalnych krwinek co podkreśla ich znaczeni jako możliwego źródła transfuzyjnej krwi.

Powyższe badanie jest pierwszym tego typu które zakończyło się przeżyciem komórek w ludzkim układzie krwionośnym. Według naukowców jest to chwila wielkiego przełomu w medycynie transfuzyjnej. Przed naukowcami jeszcze stoi zadanie opracowania produkcji takich komórek na wielką skalę.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania