Naukowcy wyekstrahowali ludzką albuminę z ryżu modyfikowanego genetycznie.

Blood pads - freerangestock.com

Zespół naukowców z Chin ogłosił iż zdołali wyciągnąć ludzką albuminę z genetycznie zmodyfikowanego ryżu. Albumina jest proteiną występującą w ludzkiej krwi. Odkrycie to może być krokiem do przodu w stworzeniu syntetycznej albuminy, której będzie można używać do leczenia m.in. chorób wątroby.

Albumina jest krążącą we krwi proteiną produkowaną przez wątrobę u ssaków. Spełnia wiele funkcji biologicznych m.in. dzięki niej zapewniany jest transport molekuł na przestrzeni całego organizmu. Wyciągnięta z krwi jest również stosowana w medycynie w przypadkach terapii oparzeń oraz niektórych chorób wątroby w tym żółtaczki. Każdego roku zapotrzebowanie na te ważną proteinę sięga 500 ton na całym świecie lecz wiele z państw musi mierzyć się z poważnymi brakami tej cząsteczki już od wielu lat, dlatego też znaczenie wykonanych przez chińskich naukowców doświadczeń i prac naukowych jest tak duże. Naukowcy którzy dokonali przełomu pracują na Uniwersytecie Wuhan w Chinach. W rzeczywistości Chińczycy zdołali wyciągnąć albuminę z ryżu gdyż część ziaren zbóż również posiada możliwość produkowania tej proteiny lecz właśnie tutaj genetyczna manipulacja pozwoliła na to iż ziarna ryżu sa w stanie wyprodukować wielkie ilości ludzkiej, nie roślinnej albuminy. Naukowcy zdołali później odizolować proteiny od reszty ziaren dla uzyskania w ostatecznie 2,75 gramów albuminy na 1 kilogram ryżu a na końcu swoich doświadczeń zastosowali wyciągniętą w ten sposób albuminę dla leczenia szczurów które cierpiały na marskość wątroby. Wyniki doświadczenia okazały się bardzo pozytywne gdyż działanie jakie wywierała proteina okazało się podobne do tego jakie wywiera albumina produkowana przez ludzki organizm.

Naukowcy z Chin planują pogłębienie swoich prac i zamierzają rozszerzyć skalę produkcji albuminy tak aby mogła ona w przyszłości sprostać zapotrzebowaniom świata.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania