Zanieczyszczone powietrze i jego wpływ na seniorów

zanieczyszczenie powietrza, By Idea go, www.freedigitalphotos.net

W San Diego w Stanach Zjednoczonych odbyła się konferencja naukowa The Gerontological Society of America's (GSA) 65th Annual Scientific Meeting, na której ogłoszono wyniki najnowszego badania nadwpływem złego powietrza na ludzi. Okazało się, że może ono w znacznym stopniu wpłynąć na spadek funkcji poznawczych wśród seniorów.

“Osoby starsze są wyjątkowo podatne na szkodliwe działanie niezdrowego powietrza, co dokłada się do ogólnego podupadania na zdrowiu związanego z wiekiem” - powiedziała główna autorka badania, dr Jennifer Ailshire. Wiadomo już od dawna, że zanieczyszczone powietrze może wpływać na pojawianie się zaburzeń sercowo-naczyniowych, oddechowych czy nawet na przedwczesne zgony wśród starszych osób. To co wnosi nowe badanie to fakt, że wpływa ono także na sposób działania ludzkiego mózgu oraz na jego funkcjonowanie.

Prace badawcze objeły prawie 15000 osób w wieku powyżej 50 lat. Były to osoby zarówno rasy białej jak i czarnej, oraz osoby pochodzenia hiszpańskiego. “Odkryliśmy, że ludzie, którzy żyli w strefach z wysokim poziomem PM2,5 w powietrzu, mieli najgorsze wyniki w testach na funkcje poznawcze. Powiązanie to utrzymało się nawet wtedy, kiedy wzięliśmy pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek, rasa, wykształcenie, nikotynizm, choroby układu oddechowego, choroby serca” - dodaje dr Ailshire.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania