Raport „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2010 roku”

cancer cell,  jscreationzs / www.freedigitalphotos.net

Podczas konferencji prasowej w Centrum Onkologii, przedstawiającej raport „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2010 roku”, specjaliści poinformowali, że mimo wzrastającego wskaźnika przeżyć 5-letnich osób chorych na nowotwory, umiera na nie coraz więcej kobiet w średnim wieku.

Raport zaprezentowany przez dr Urszulę Wojciechowską, dr Joannę Didkowską i prof. Witolda Zatońskiego z Centrum Onkologii w Warszawie powstał w wyniku analizy danych pochodzących ze szpitali. Prace badawcze trwały 2 lata.

Według danych następuje ciągły wzrost liczby odnotowanych zachorowań. W roku 2009 było ich 138 tysięcy, natomiast w roku 2010 odnotowano ich o ponad 2 tysiące więcej. Wpływ na wzrost ma m.in. polepszenie jakości i kompletności rejestracji.

Ok. 360 tysięcy ludzi w Polsce cierpi na chorobę nowotworową, którą wykryto u nich w przeciągu ostatnich 5 lat.

Zaobserwowano wzrost wskaźnika przeżyć wśród pacjentów, którzy byli diagnozowani w latach 2003-2005 – porównanie z latami 2000-2003. Zwłaszcza u osób chorych na białaczkę, nowotwory gruczołu krokowego czy chłoniaków.

Prof. Zatoński poinformował, że dane pokazały, że w Polsce, co roku z powodu raka szyjki macicy umiera prawie 2 tys. kobiet. Dwadzieścia siedem procent kobiet w przedziale wiekowym od 15 lat w wzwyż nie robiła badania cytologicznego, a jest to jedno z najlepszych narzędzi diagnostycznych umożliwiających wykrycie nowotworu.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze