Sok z buraków obniża ciśnienie krwi

heart attack,  watcharakun / www.freedigitalphotos.net

Nowe badanie pokazało, że kubek soku z buraków dziennie może pomóc obniżyć ciśnienie krwi u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Queen Mary, University of London i zostało opublikowane w czasopiśmie American Heart Association journal Hypertension.

Naukowcy zbadali wpływ spożywania azotanów na ciśnienie krwi u szczurów, a następnie potwierdzili swoje odkrycia podczas badania przeprowadzonego na małą skalę z udziałem 15 pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi.

Warzywa bogate w azotany to m.in.: burak, sałata, kapusta, koper.

Warzywa pobierają azotany za pośrednictwem korzeni w glebie, gdzie związki chemiczne znajdują się naturalnie.

Azotany mają zasadnicze znaczenie dla wzrostu warzyw. Autorzy wyjaśnili, że gdy przekształcają się w gaz o nazwie tlenek azotu, to ma relaksujący wpływ na naczynia krwionośne i może pomóc obniżyć poziom ciśnienia krwi.

Wszyscy uczestnicy (osiem kobiet i siedmiu mężczyzn) mieli skurczowe ciśnienie krwi od 140 do 159 milimetrów słupa rtęci (mm Hg), nie mieli innych problemów zdrowotnych i nie stosowali żadnego leku na nadciśnienie.

Badani pili 250 ml soku z buraków lub wody zawierającej małą ilość azotanów, a w ciągu kolejnych 24 godzin obserwowano poziom ich ciśnienia krwi.

Badacze byli zaskoczeni, jak mała ilość azotanów była potrzebna, aby obniżyć poziom ciśnienia o 10 jednostek, jednak mają jeszcze wątpliwości do tego jak długo efekt ten się utrzymuje.

Nadciśnienie tętnicze może spowodować znaczny wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.

Ludzie mogą obniżyć ciśnienie krwi poprzez zmianę stylu życia, np. po przez spożywanie mniej soli lub utratę wagi.

Poprzednie badanie w Cochrane Library wskazuje, że spożywanie kakao i ciemnej czekolady może nieznacznie obniżyć ciśnienie krwi.

Źródło: medicinalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania