Odkrycie będące szansą na opracowanie metod leczenia chorób neurodegeneracyjnych i udaru mózgu

human brain,  koratmember / www.freedigitalphotos.net

Przy chorobach zwyrodnieniowych mózgu i po udarze mózgu, komórki nerwowe umierają, a ich komórki pomocnicze aktywują układ odpornościowy mózgu powodując dalsze uszkodzenia. Jonathan Gilthorpe, Adrian Pini i Andrew Lumsden z MRC Centrum Rozwojowego Neurobiologii w Kings College London, odkryli, że pojedyncze białko, histonu H1, powoduje te różne następstwa.

Badaniom przyjrzano się dokładnie w ciągu tygodnia od opublikowania w F1000Research. Jan-Marino Ramirez, z University of Washington, z opiniował pracę w swoim dokładnym raporcie jako bardzo ważny wkład do zrozumienia chorób neurodegeneracyjnych i reakcji mózgu na uszkodzenie Odnotował także, że jest przekonany, że te badanie będzie często cytowanym wkładem w dziedzinie urazu mózgu.

Najbardziej nieoczekiwanym odkryciem w tym badaniu jest to, że białko histonowe jest odpowiedzialne za uszkodzenie neuronów. Autorzy wyjaśniają, że histon H1 współpracuje z DNA w jądrze komórkowym i jest uważany za nieszkodliwy. Zaskoczenie nastąpiło w momencie, kiedy odkryliśmy, że może być uwolniony z komórek mózgu po uszkodzeniu, zabijając zdrowe komórki nerwowe i aktywując wyniszczającą odpowiedź immunologiczną.

Zespół badawczy pracuje obecnie nad sposobami powstrzymania tych szkodliwych działań, które mogą doprowadzić w przyszłości do opracowania nowych metod leczenia chorób neurodegeneracyjnych i udaru mózgu.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania