Sumplementacja żelazem = korzyść dla dzieci z anemią

oczy i nos, By Clare Bloomfield / www.freedigitalphotos.net

Niedokrwistość jest ważnym problemem publicznego i klinicznego zdrowia na całym świecie. Naukowcy z University of Melbourne w Australii, twierdzą, że codzienne podawanie suplementów żelaza, anemicznym dzieciom, w wieku szkolnym, zapewnia zarówno fizyczne jak i poznawcze korzyści.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że około 25% dzieci na świecie w wieku szkolnym ma anemię, gdzie niedostateczna zawartość żelaza w diecie stanowi połowę wszystkich przypadków.

Niedobór żelaza jest związany z zaburzeniami rozwoju poznawczego i fizycznego. W krajach rozwijających się, czynnikiem sprzyjającym anemii jest brak żelaza w diecie, jaki i pasożyty, takie jak schistosomatoza i tęgoryjec dwunastnicy.

W krajach rozwiniętych, grupy uprzywilejowane i niektóre populacjace etniczne mogą być anemiczne. American Family Physician szacuje, że 20% amerykańskich dzieci będzie miało anemię w pewnym momencie w ich dzieciństwie.

Jednak obawy, że suplementy żelaza mogą mieć negatywne skutki dla zdrowia, mogą powodować, że personel medyczny, będzie uciekać od nich podczas zwalczania anemii. Suplementy żelaza są znane z tego, że powodują niekorzystne zmiany przewodu pokarmowego, takie jak biegunki lub zaparcia, a także uczucie nudności.

Aby zrozumieć skutki suplementacji żelazem, naukowcy przeszukali bazy danych z kontrolowanych badań obejmujących codzienne dawki żelaza, na całym świecie.

Naukowcy przeanalizowali wyniki 32 badań z udziałem 7089 dzieci, głównie w krajach o niskich i średnich dochodach. Wyniki wykazały, że anemiczne dzieci, które otrzymywały codziennie suplementy żelaza, miały wyższe wyniki poznawcze niż dzieci z grup kontrolnych (dziewięć badań z udziałem 2355 dzieci).

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania