Półpasiec zwiększa ryzyko udaru?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Herpes_zoster_chest.png, użytkownik: Fisle

Półpasiec, choroba objawiająca się rumieniowato-pęcherzykową wysypką, która pojawia się wzdłuż nerwów, w dorosłości, w wyniku reaktywacji wirusa ospy wietrznej, jest niezależnym czynnikiem ryzyka udaru i innych wypadków zakrzepu krwi. Jest to największe badanie, który potwierdziło ten związek.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Neurology. Naukowcy odkryli, że półpasiec był czynnikiem ryzyka udaru mózgu i przemijającego ataku niedokrwiennego (mini-udaru).

Zwiększone ryzyko jest niezależne od innych czynników znanych z podnoszenia prawdopodobieństwa powikłań naczyniowych, w tym otyłości, palenia i wysokiego cholesterolu.

Naukowcy twierdzą, że wielkość wzrostu dla niektórych wyniosła trzy czwarte.

Osoby poniżej 40 roku życia, u które cierpiały na półpasiec, były o 74% bardziej narażone na udar mózgu niż ci, którzy nie cierpieli na wysypkę.

Półpasiec jest spowodowany tym samym wirusem, który prowadzi do ospy wietrznej- wirusem Varicella-zoster. Zakażenie leży uśpione w korzeniach nerwowych, a w przypadku półpaśca, który występuje u ludzi dorosłych, jest aktywowane w skórze, powodując wysypkę i ból związany z neuropatią, znane jako neuralgia popółpaścowa.

Autorka badania dr Judith Breuer z University College London w Wielkiej Brytanii, wzywa do monitorowania udaru u ludzi, którzy przebyli wysypkę półpaścową, szczególnie w młodszym wieku.

Mówi:
"Każdy z półpaścem, a zwłaszcza młodzi ludzie, powinni być zbadani w celu wykrycia czynników ryzyka udaru.
Szczepienie przeciwko półpaścowi zmniejszyło zapadalność na półpasiec o ok. 50%. Potrzebne są badania w celu ustalenia, czy szczepienie może również zmniejszyć częstość występowania udaru i zawału serca."

Autorzy badania twierdzą, że związek pomiędzy półpaścem i udarem może utrzymywać się u osób powyżej 40 roku życia.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania