Stres w dzieciństwie powoduje zmiany w mózgu?

karający syna ojciec, by David Castillo Dominici/www.freedigitalphotos.net

Według naukowców z University of Wisconsin-Madison nadmierny, długotrwały stres w dzieciństwie może być przyczyną trwałych zmian w mózgu. O swoich odkryciach badacze powiadomili w czasopiśmie Biological Psychiatry.

Jeśli stres jest niewielki, może działać na dziecko dopingująco, jednak gdy stres jest przewlekły i nadmierny np. spowodowany zaniedbaniem, przemocą lub biedą, jego wpływ jest toksyczny i może pozostawić trwałe ślady w mózgu.

Badacze uważają, że czynniki stresu w młodym wieku, w rozwijającym się mózgu mogą zmieniać jego obszary odpowiedzialne za proces uczenia się, pamięć oraz przetwarzanie stresu i emocji, a te zmiany z kolei mogą mieć wpływ na zachowanie, zdrowie, zatrudnienie oraz nawet wybór partnera życiowego.

Według należącego do zespołu badawczego psychologa Seth'a Pollak'a, za stresem wczesnego dzieciństwa mogą podążać takie komplikacje jak choroby serca, nowotwory, brak sukcesu szkolnego i zawodowego, depresja oraz lęki.

Wyniki badań pokazały, że dzieci, które doświadczały fizycznej przemocy, zaniedbania lub biedy we wczesnym dzieciństwie, czyli któregoś z typów stresu, posiadały mniejsze ciała migdałowate, w porównaniu z dziećmi, które nie miały takich doświadczeń. W przypadku przemocy i biedy to samo spostrzeżono w odniesieniu do hipokampa.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania