Niewielki przyrost masy może podnieść ciśnienie krwi

waga freerangestock.com

Podczas urlopu wielu z nas stawia na relaks, dobre jedzenie i inne przyjemności. Jednak pozwolenie sobie na bierny odpoczynek połączony z kulinarnym szaleństwem może prowadzić do przybrania kilku kilogramów, co jak się okazuje może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie. Zgodnie z najnowszymi odkryciem, przyrost masy o 2 kg wystarczy aby zwiększyć ciśnienie krwi u zdrowej, dorosłej osoby.

Główny autor badania i pracownik naukowy Kliniki Mayo Naima Covassin mówi:
"Odkrycie jest ważne, ponieważ przyrost masy ciała o 2-3kg jest rzeczą normalną dla wielu ludzi w okresie wakacyjnym, wolnym od pracy czy podczas wakacji po pierwszym roku studiów”

Większość ludzi zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie stanowi dla zdrowia przybranie zbyt dużej masy ciała. Przykładem takich zagrożeń jest chociażby choroba niedokrwienna serca, udar mózgu czy cukrzyca. Jednak zespół Covassin chciał zbadać jaki i czy wpływ na nasze zdrowie ma stosunkowo niewielki przyrost masy ciała.

"Po raz pierwszy wykazano, że wzrost ciśnienia krwi jest w sposób specyficzny związany ze wzrostem tkanki tłuszczowej brzusznej (tzw. „oponka”), która jest tłuszczem zgromadzonym w jamie brzusznej wokół organów wewnętrznych. Nasze badania wskazują na to, że niewielki przyrost masy ciała zdrowych ludzi spowoduje, że ich ciśnienie krwi wzrośnie."

Chociaż wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do rozwoju pewnych komplikacji medycznych, takich jak zaburzenia układu oddechowego i ból w klatce piersiowej, nie ma gwarancji na to, że osoba z wysokim ciśnieniem krwi zaobserwuje u siebie jakiekolwiek objawy.

Według American Heart Association (AHA), u 78 milionów dorosłych Amerykanów zdiagnozowano nadciśnienie. W Polsce skala problemu jest trochę niższa. Jednak według danych kontrolnych dotyczących nadciśnienia na rok 2011 w Polsce było 30% przypadków nierozpoznanych, 9% rozpoznanych, nieleczonych, 26% leczonych skutecznie, 36% leczonych nieskutecznie (NATPOL 2011).

Jednak mały przyrost masy ciała od 2 do 5 kg nie wpływa na poziom cukru we krwi, cholesterol czy insulinę.

Źródło: MedicalNewsToday

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania