Upijanie się przyczynia się do zmiany aktywności genów

toast, by Nicholas Tarling/ www.freedigitalphotos.net

Badania opublikowane na łamach czasopisma Hepatology International wykazały, że konsumpcja alkoholu w dużych ilościach może skutkować zmianami epigenetycznymi w obszarze wątroby, które wpływają na aktywność genów.

Od dawna wiadomo, że długoterminowe nadużywanie alkoholu uszkadza wątrobę, jednak autor badań dr Shivendra Shukla z University of Missouri School of Medicine twierdzi, że tak zwane "picie na umór" zwiększa wymiar tych uszkodzeń, przy czym podkreśla także, że odkrycie dokonane przez zespół badawczy może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia chorób wątroby (tych mających związek z konsumpcją alkoholu).

Wspomniane wcześniej zmiany zachodzą w obrębie histonów. Histony są zasadowymi białkami, które wchodzą w skład chromatyny i chociaż zmiany w ich obrębie zachodzą w sposób naturalny naukowcy zauważyli, że upijanie się (nadmierne spożywanie alkoholu) może powodować nienaturalne modyfikacje, które niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie DNA.

Efekty upijania się nie ograniczają się tylko do wątroby, ponieważ stan zapalny tego organu powoduje wysyłanie sygnałów do innych narządów. Badacz podkreśla, że gdy te narządy są osłabione, cały szereg procesów fizjologicznych zostaje zaburzony.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania