Badanie powiązało chorbę Parkinsona z obecnością i brakiem pewnych bakterii jelitowych

prezent_dziadek.jpg

W nowym badaniu naukowcy stwierdzają, że w porównaniu z osobami zdrowymi, osoby z chorobą Parkinsona wydają się mieć wyraźnie odmienną florę bakteryjną jelit. Prawie nie posiadają bakterii z jednej rodziny oraz ilość występujących bakterii z innej rodziny wydaje się wzrastać wraz ze stopniem nasilenia choroby.

Badanie przeprowadzone przez University of Helsinki Institute of Biotechnology w Finlandii zostało opublikowane w czasopiśmie Movement Disorders.

W badaniu uczestniczyło 72 pacjentów z chorobą Parkinsona oraz tyle samo osób zdrowych stanowiących grupę kontrolną.

Coraz więcej badań odkrywa ogromny wpływ naszych bakterii jelitowych - które w naszym organizmie znacznie przewyższają liczebnie komórki naszego ciała - na nasze zdrowie: gdy chorują, my chorujemy.

Choroba Parkinsona, która odpowiada za postępujące zaburzenia motoryczne. Rozwija się, gdy mózg traci komórki produkujące dopaminę- związek chemiczny kontrolujący układ nagrody i ośrodki przyjemności w mózgu, regulujący ruch i reakcje emocjonalne.

Symptomami Parkinsona są drżenie, sztywność, spowolnienie ruchowe, problemy z równowagą i koordynacją.

Choroba rzadko rozwija się przed 50 rokiem życia i stopniowo się pogarsza - do momentu, w którym codzienne życie i dbałość o siebie stają się bardzo trudne.

Istnieją już pewne wskazówki na temat powiązań między Parkinsonem i problemami jelitowymi. Na przykład autorzy badania donoszą w swoim artykule, że "zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, zwłaszcza zaparcia są ważnymi symptomami utraty motoryki" w chorobie Parkinsona i "często poprzedzają o lata początek objawów motorycznych".

Należy tutaj także wspomnieć, że niedawne badania wykazały, iż bakterie jelitowe oddziałują z elementami układu nerwowego za pośrednictwem różnych dróg, w tym jelitowego układu nerwowego - tak zwanego "mózgu w jelitach" - i nerwu błędnego.

Podkreślając swoje ustalenia, główny autor nowego badania, dr Filip Scheperjans, neurolog z Neurology Clinic of Helsinki University Hospital, wyjaśnia:
"Naszą podstawową obserwacją było to, że u pacjentów z chorobą Parkinsona występuje o wiele mniej bakterii z rodziny Prevotellaceae; w odróżnieniu od grupy kontrolnej, praktycznie nikt z grupy pacjentów nie miał dużej liczby bakterii z tej rodziny"

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania