Kleszcze przenoszą nieznaną chorobę?

Kleszcz, Ixodes hexagonus / pl.wikipedia.org

Na łamach czasopisma Lancet Infectious Disease naukowcy z Chin i Stanów Zjednoczonych poinformowali o zidentyfikowaniu nowej, dotychczas nierozpoznanej choroby przenoszonej przez kleszcze, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Badacze odkryli, że nową chorobę wywołuje gatunek bakterii Anaplasma capra. Objawami choroby są gorączka, ból głowy, zmęczenie, zawroty głowy i ból mięśni. Naukowcy ustalili, że jest ona przenoszona prawdopodobnie przez kleszcze tajgowe (Ixodes persculcatus), które występują powszechnie na terenie Europy Wschodniej i Azji, w tym na obszarze Rosji, Japonii oraz Chin.

U 28% osób z 477 pacjentów zamieszkujących północno-wschodnie Chiny, którzy w 2014 roku zostali ukąszeni przez kleszcza, wykryto zakażenie bakteriami Anaplasma capra

Stwierdzono, że ten gatunek bakterii najczęściej występuje u kóz oraz może atakować także inne zwierzęta, w tym m. in. człowieka, jednak nie wiadomo jak bardzo jest rozpowszechniony.

Ustalono, że infekcja poddaje się leczeniu antybiotykami takimi jak np. doksycyklina.

Dr J. Stephen Dumler stwierdził, że jest to całkowicie nowy gatunek bakterii, którego nie zaobserwowano wcześniej u ludzi, dlatego trzeba się dowiedzieć o nim więcej.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania