Pikantne potrawy wydłużają życie?

przyprawione jedzenie/ www.pexels.com

Pikantne potrawy mogą sprawić, że poczujesz się jakby twoje usta stanęły w ogniu i doprowadzić do obfitego pocenia się. Jednak nowe badania sugerują, że regularne spożywanie pikantnych potraw może również obniżać ryzyko śmierci z powodu określonych warunków.

Badanie obserwacyjne, opublikowane na łamach czasopisma British Medical Journal skupiało się na osobach, których codzienna dieta obejmowała regularne spożywanie pikantnych potraw. Osoby te miały niższe ryzyko zgonu z powodu raka, choroby niedokrwiennej serca i chorób układu oddechowego.

Wiele wcześniejszych badań donosiło o korzyściach dla zdrowia wynikających z wykorzystywania przypraw takich jak np. czerwony pieprz czy inne przyprawy. Badania te wykazały, że niektóre biologiczne substancje czynne znajdujące się w przyprawach (takie jak kapsaicyna) mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie, jeśli chodzi o takie warunki jak otyłość czy choroby układu krążenia.

Podczas gdy te badania sugerują, że przyprawy mogą odgrywać znaczącą rolę dla zdrowia człowieka, obecnie nie ma żadnych dowodów na to, że skutkiem codziennej konsumpcji "ostrej żywności" jest obniżenie ryzyka śmierci z powodu konkretnych chorób czy problemów zdrowotnych.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania