Anemia może zwiększać ryzyko śmierci u pacjentów po udarze

Dziadek u lekarza

Starsze osoby po udarze mogą mieć wyższe ryzyko śmierci, gdy cierpią na anemię. Taki wniosek wysunęli uczeni w nowym badaniu opublikowanym na łamach czasopisma Journal of American Heart Association.

Udar każdego roku dotyka ponad 795 000 Amerykanów, i jest on główną przyczyną długotrwałej niepełnosprawności w Stanach Zjednoczonych.

Około 87% wszystkich udarów stanowią udary niedokrwienne mózgu, gdzie przyczyną niedokrwienia jest znaczne zwężenie lub zamknięcie światła naczynia doprowadzającego krew bogatą w tlen do określonego obszaru mózgu. Gdy tętnica mózgu pęka lub "przecieka" mamy do czynienia z udarem krwotocznym.

Według zespołu badawczego - w tym głównego autora dr Phyo Myint na Uniwersytecie Aberdeen w Wielkiej Brytanii - wielu pacjentów, którzy doświadczyli udaru cierpi na anemię.

Niedokrwistość, anemia (łac. anaemia) jest to stan charakteryzujący się niskim poziomem czerwonych ciałek krwi (erytrocytów) i hemoglobiny, co powoduje zmniejszenie ilości tlenu, który jest transportowany do narządów i tkanek organizmu.

Oznaki i objawy anemii to zmęczenie, ból głowy, bladość skóry, zawroty głowy, duszność, chłód w rękach i nogach, i ból w klatce piersiowej.

Choć niedokrwistość może mieć wpływ na każdą grupę wiekową, kobiety w ciąży i osoby starsze są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby.

Na potrzeby swoich badań dr Myint wraz ze współpracownikami postanowił zbadać, jaki wpływ może mieć niedokrwistość na ryzyko zgonu po udarze.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania