Nie możesz oderwać się od słodyczy? Pięć sposobów na zmianę nawyków żywieniowych

Owoce - zdjęcie partnera

Skąd tak wielka popularność słodyczy i przekąsek? Każdy amator tego rodzaju przysmaków na pewno stwierdzi, że mają one w sobie wyjątkową moc… poprawiania nastroju. Trudno się z tym faktem nie zgodzić – rzeczywiście, pod ich wpływem wydzielają się endorfiny (hormon szczęścia)… jednak nie na długo. W długim okresie czasu będziemy za to musieli zmagać się z niekorzystnymi efektami zbyt częstego raczenia się słodyczami – w tym – uzależnieniem. Co zrobić, żeby zamiłowanie do słodyczy nie stało się nałogiem?

W walce z wszelkiego rodzaju niekorzystnymi dla zdrowia przyzwyczajeniami dietetycznymi w pierwszej kolejności należy postawić na zracjonalizowanie działań. Co to oznacza, gdy mamy na uwadze walkę ze „słodyczowym” nałogiem?
• Niedopuszczanie do wzmożonego odczuwania głodu – wtedy z o wiele większą łatwością sięgamy po słodycze i podjadamy między głównymi posiłkami. Jeśli zaczniemy jeść racjonalnie (regularnie i niewielkie porcje – optimum to pięć dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja) wówczas nie będziemy mieli potrzeby „doładowywania” się skoncentrowaną dawką kalorii (i glukozy) w „postaci” batonika czy ciastka.

• Musimy również zadbać o to, by posiłki były pełnowartościowe, czyli dostarczały nam odpowiednią ilość: węglowodanów, białka, kwasów tłuszczowych nienasyconych, witamin i minerałów.

• Słodycze to głównie węglowodany (proste) – dzięki ich obecności w wysokoenergetycznych produktach, które w tak wielkiej obfitości znajdziemy na półkach sklepowych, odczuwamy szybki przypływ energii i co za tym idzie – lepszego nastroju. Niestety, jest to tylko chwilowy efekt odżywienia mózgu dużą porcją glukozy. Zastąpmy węglowodany proste – złożonymi. Dzięki temu energia pochodząca z węglowodanów będzie odżywiać organizm dłużej i bez niepotrzebnych „skoków” energetycznych.

Węglowodany złożone znajdziemy w pełnoziarnistych produktach zbożowych (zamiast białego pieczywa – spożywajmy razowe, a jeśli nie możemy nagle rozstać się ze słodyczami – zamiast drożdżówki zjedzmy np. owsiane, wieloziarniste ciastko).

• Nie stosujmy metod rewolucyjnych – organizm będzie nam wdzięczny, gdy postawimy na zmiany ewolucyjne… Dzięki takiemu podejściu z powodzeniem „wygasimy” apetyt na słodycze – dawkując je sobie w coraz mniejszej ilości sprawimy, że wydawać się nam zaczną zbyt słodkie i przez to niesmaczne. Wprowadzając zmiany stopniowo, budujemy również nowe, tym razem – zdrowsze – nawyki.

Dobrym sposobem jest zwiększanie ilości spożywanych owoców. Zamiast po baton – sięgamy po kalorycznego i słodkiego, ale zarazem zdrowego banana, kiwi, czy inne ulubione owoce i warzywa (np. marchewkę). Po kilkunastu dniach naturalna słodycz owoców i warzyw „wyprze” chęć do spożywania zdecydowanie zbyt słodkich produktów cukierniczych.

• Połączmy przyjemne z pożytecznym i spróbujmy sami „wyprodukować” domowe i zdrowe słodkości. Wbrew pozorom nie wszystko co jest słodkie i smaczne, musi być jednocześnie niezdrowe. Przepisów na zdrowe słodycze jest mnóstwo – w zależności od czasu, jakim dysponujemy, możemy wykonać słodycze na szybko, jak i wypróbować receptury bardziej skomplikowane.

Przykłady: zamiast dość tłustego sernika – jagielnik z jednej z najzdrowszych kasz – zdrowy, słodki i do złudzenia przypominający sernik tradycyjny; jaglany budyń z dżemem 100% owoców; jaglane rafaello, trufle z suszonych daktyli, orzechów i kakao; ciasteczka owsiane ze słonecznikiem; domowe batony muesli; nutella z daktyli i gorzkiej czekolady, i wiele innych. Jako słodzika używamy: dojrzałych bananów, miodu, syropu klonowego, ksylitolu lub stewii.
Apetyt na słodycze zmniejszymy nie tylko za pomocą racjonalnej i zdrowszej diety. Pamiętajmy również o większej dawce ruchu – nie musi to być od razu siłownia, wystarczy spacer. Ruch – podobnie jak słodycze – uaktywnia tak potrzebne nam do szczęśliwszego życia endorfiny.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami firmy www.wygodnadieta.pl.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania