Uczulenie na roztocza. Wskazówki dla rodziców małych alergików

Dziecko z chusteczką - zdjęcie partnera

Według statystyk na alergię na roztocza, nazywaną także alergią na kurz, cierpi 6 mln Polaków. Do specjalistów trafiają pacjenci w różnym wieku, w tym dzieci. W przypadku najmłodszych alergików częstotliwość i intensywność reakcji uczuleniowych uzależniona jest między innymi od rodziców, którzy stosując pewne zasady mogą ograniczyć ryzyko kontaktu dziecka z roztoczami, a konkretniej z białkiem obecnych w ich odchodach.

Rozpoznanie alergii

Podobnie jak w przypadku innych alergii wziewnych głównym objawem uczulenia na roztocza jest przewlekły katar, który rodzice mogą pomylić z długotrwającym lub nawracającym przeziębieniem. Zwykle pojawiają się też drapanie w gardle i suchy kaszel. Rzadszym symptomem alergii są zmiany skórne. Ostateczną diagnozę zazwyczaj stawia pediatra, który w razie potrzeby przepisuje leki łagodzące nieprzyjemne dolegliwości lub kieruje małego pacjenta do alergologa. Wielu rodziców źle przyjmuje przekazaną przez lekarza informację. Kurz obecny jest bowiem niemal wszędzie, co oznacza, że zapewnienie dziecku bezpieczeństwa jest trudne. Jednak diagnoza alergii na roztocza nie powinna być traktowana jak wyrok. Warto pamiętać o tym, że istnieje coraz więcej metod leczenia alergików, a także produktów poprawiających komfort ich życia.

Odczulanie, czyli immunoterapia swoista

Najlepszym sposobem na uniknięcie dolegliwości związanych z ekspozycją na alergeny jest odczulanie. Polega ono na podawaniu pacjentowi niewielkich dawek alergenu, w celu zwiększenia tolerancji na niego, co skutkuje redukcją objawów alergicznych, a ostatecznie ich ustąpieniem. W przypadku alergii na roztocza skuteczność tego zabiegu mieści się w granicach 70-80%. Zazwyczaj terapii odczulającej można poddać dziecko, które ukończyło piąty rok życia, ale czasami lekarze dopuszczają do immunoterapii młodszych pacjentów. Obecnie oprócz tradycyjnych zastrzyków odczulających dostępne są preparaty w formie tabletek, kropli, a nawet sprayu do nosa, tak więc cały proces jest bardziej przyjazny dla dzieci oraz dla innych osób, które nie przepadają za widokiem strzykawki. Niestety, na efekty takiego leczenia trzeba poczekać kilka lat, dlatego rozpoczęcie odczulania nie pozwala na rezygnację z innych form ochrony alergika.

Usunięcie przedmiotów gromadzących roztocza

Codzienne odkurzanie i ścieranie kurzu z mebli to zbyt mało, aby ochronić dziecko przed kontaktem z alergenami. W większości mieszkań i domów znajduje się bowiem sporo przedmiotów, które stanowią doskonałe miejsce do bytowania dla roztoczy, lubiących ciepłe i wilgotne środowisko. Pajęczaki te gromadzą się głównie w meblach tapicerowanych, dywanach i wykładzinach, dlatego w otoczeniu alergika powinno ich być jak najmniej. Niepożądane są również wszelkie bibeloty, na których często można dostrzec cienką warstwę kurzu. Kolejnym magazynem roztoczy jest łóżko, a szczególnie materac. W sprzedaży dostępne są materace i poduszki dla alergików, a także nieprzepuszczalne dla kurzu pokrowce. Roztocza mogą też być obecne w pościeli, dlatego konieczne jest zmienianie jej nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie i pranie w temp. 60 st. C. Ponadto nie należy przesadzać z ilością obecnych w pokoju dziecka pluszaków, gdyż one również magazynują alergeny. W usunięciu roztoczy z takich zabawek pomoże zarówno pranie, jak i umieszczenie pluszaków na 24 godziny w zamrażarce.

Oczyszczanie powietrza z filtrem HEPA

Przestrzeganie powyższych zasad nie gwarantuje, że mieszkanie będzie wolne od roztoczy, dlatego warto zaopatrzyć się w sprzęt, który jest w stanie na bieżąco usuwać pojawiające się w domu alergeny. Taką funkcję pełni oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA, który eliminuje nie tylko kurz, ale i inne alergeny wziewne oraz pyły zawieszone. Ceny niektórych oczyszczaczy przekraczają 2000 zł, ale równie dobre rezultaty można uzyskać dzięki tańszym urządzeniom, takim jak Klarta Forste, Stadler Form Victor albo Ideal AP 15. Podczas wybierania oczyszczacza oprócz rodzaju wykorzystywanych filtrów warto wziąć pod uwagę jego wydajność oraz głośność pracy, ponieważ sprzęt powinien chronić dziecko także nocą, nie zakłócając przy tym jego snu. Technologia HEPA stosowana jest również w odkurzaczach dedykowanych alergikom, dlatego w przypadku decyzji o zakupie nowego sprzętu najlepiej wybrać jedno z urządzeń wyposażonych w ten filtr. Nie oznacza to jednak, że odkurzacz może zastąpić oczyszczacz, gdyż usuwa on wyłącznie kurz obecny na odkurzanych powierzchniach, a nie ten unoszący się w powietrzu.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania