Zapalenie oskrzeli - powszechny problem dróg oddechowych

kaszel, David Castillo Dominici / www.freedigitalphotos.net

Zapalenie oskrzeli jest stosunkowo powszechną i jednocześnie niebezpieczną dolegliwością górnych dróg oddechowych. Często, szczególnie w swojej początkowej fazie bywa mylone z przeziębieniem. Jest do niego stosunkowo podobne, choć kaszel bywa zdecydowanie bardziej uciążliwy. Może również stanowić powikłanie przeziębienia.
Znane są dwa rodzaje zapalenia oskrzeli. Pierwsze z nich to ostre, które mimo niepokojącej nazwy, mija po kilku dniach i o nim zapominamy. Zupełnie inaczej wygląda sprawa, jeśli chodzi o przewlekłe zapalenie oskrzeli, które może zostać nadważone bakteryjnie. Wówczas zachodzi konieczność przeprowadzenia kompletu badan diagnostycznych, w celu uniknięcia powikłań, jak również niezbędne staje się podanie antybiotyku.

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli najczęściej pojawia się w porze jesienno-zimowej. Winowajcami w głównej mierze są wirusy, np. rhinowirusy, które wywołują również grypę czy katar. Schorzenie to rzadziej ma etiologię bakteryjną. Zarażamy się droga kropelkową, wystarczy więc, jak osoba w naszym towarzystwie kichnie lub kaszlnie.

Objawy zapalenia oskrzeli
• Pogorszenie samopoczucia,
• Niewielka gorączka,
• Bóle głowy,
• Kaszel – na początku jest suchy i męczący, a z czasem połączony z odkrztuszaniem niewielkich ilości wydzieliny.

Jak wygląda leczenie zapalenia oskrzeli?

Objawy utrzymują się zwykle około 10 dni, po czym ustępują bez konieczności wdrażania specjalnych działań leczniczych. Jeśli pojawi się wyższa gorączka, to zaleca się przyjmowanie leków o działaniu przeciwgorączkowym. Wskazane jest również przyjmowanie witamin, w tym głównie witaminy C, która wspomaga odporność organizmu. Mimo wszystko do czasu, aż objawy ustąpią najlepiej pozostać w domu i dużo odpoczywać, aby organizm miał możliwość zregenerowania się i uniknięcia powikłań.
Jeśli kaszel jest suchy i męczący zaleca się podawanie syropów o działaniu łagodzącym odruch kaszlowy, jeśli jest mokry najlepiej przyjmować syropy wykrztuśne. Warto również wykorzystać dobroczynne skarby natury, czyli czosnek, miód, imbir, cytrynę i sok z malin czy czarnego bzu.
Najczęściej w przypadku zapalenia oskrzeli nie ma konieczności stosowania antybiotyków, gdyż są to infekcje o podłożu wirusowym, które leczy się objawowo. Lekarze decyzja się na ich zaordynowanie, jeśli doszło do nadkażenia bakteryjnego, o czym może świadczyć bardzo wysoka gorączka silne ogólne osłabienie oraz kaszel z wydzieliną ropną.

Pamiętaj!

Zarówno nałogowe, jak i bierne palenie stanowi jedną z głównych przyczyn częstego występowania zapalenia oskrzeli i jednocześnie może utrudniać skuteczne wyleczenie i znacząco wydłużać walę z chorobą.
Jak stawiane jest rozpoznanie?

Lekarz stwierdza zapalenie oskrzeli najczęściej na podstawie klasycznego badania fizykalnego. U niektórych chorych zachodzi konieczność wykonania dodatkowo badania klatki piersiowej, radiogramu. Po jego prawidłowym wyniku można wykluczyć zapalenie płuc. W rzadkich przypadkach zlecane są badania bakteriologiczne, stanowią one nieocenioną pomoc w stwierdzeniu, jakie wirusy lub bakterie doprowadziły do rozwoju zapalenia oskrzeli.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania