Kleszcze - pierwsza pomoc

Kleszcz, Ixodes hexagonus / pl.wikipedia.org

Ilość kleszczy i ich powszechność sprawia, że coraz bardziej się ich obawiamy. Próbujemy chronić siebie, swoje dzieci i zwierzęta, jednak nie zawsze jest to możliwe do osiągnięcia. Kleszcze występują w lasach, na łąkach, ale nawet w ogrodach i na placach zabaw. Część z nich jest wyjątkowo niebezpieczna dla naszego zdrowia, gdyż może przenosić niebezpieczne choroby. Zawsze, gdy znajdziemy na swoim ciele kleszcza, koniecznością jest jego usunięcie. Jeśli jednak nie mamy całkowitej pewności, że skutecznie dokonamy tego samodzielnie, najlepiej udać się do lekarza lub na pogotowie.

Usuwanie kleszcza

Kleszcz wbity w skórę musi zostać usunięty mechanicznie. W tym celu wykorzystujemy wąskie szczypczyki. Konieczne jest jego uchwycenie jak najbliżej powierzchni skóry. Całkowite jego pozbycie się jest możliwe jedynie, jeśli będziemy działać ze stałą siłą wzdłuż osi jego wkłucia się. W czasie jego wyjmowania wykonujemy proste ruchy, obroty dłoni mogą sprawić, że oderwiemy głowę od tułowia, lub całkowicie go zmiażdżymy. Niekiedy nawet prawidłowe działania mogą sprawić, że w skórze pozostanie część głowowa.

Gdy już uda nam się usunąć kleszcza dokładnie odkażamy miejsce na skórze, gdzie był wbity i myjemy ręce. W sytuacji, gdy fragment kleszcza pozostanie w skórze, należy to miejsce precyzyjnie odkazić. Nie zaleca się nacinania skóry i prób inwazyjnego usuwania resztek kleszcza ze skóry, gdyż w ten sposób doprowadzamy m.in. do uszkodzenia naczyń, które może skutkować łatwiejszym przeniknięciem do organizmu uwolnionych wcześniej drobnoustrojów.

Zachowania zabronione

Usuwanie kleszcza może być dla niektórych osób bardzo kłopotliwe. Jeśli obawiasz się przeprowadzenia tego zabiegu, koniecznie jedź do lekarza lub na pogotowie. Istnieje kilka elementów, których wykonywanie jest całkowicie zabronione, jeśli znajdziemy na skórze kleszcza. Przede wszystkim nie należy go smarować tłustymi substancjami, kleszcza nie wolno również przypalać, smarować alkoholem czy benzyną ani też nanosić na niego lakieru do paznokci. Są to działania, które sprawiają, że kleszcz jest zabijany i odpada, jednak wcześniej dochodzi do wydalenia przez niego do skóry znacznie większej ilości substancji zakaźnej.

Jeśli nie potrafisz samodzielnie usunąć kleszcza lub nigdy tego nie robiłeś, z pewnością nie warto podejmować wyzwania. Ryzykujemy bowiem, że dojdzie do oderwania tułowia, i jego część pozostanie w skórze, co może być niebezpieczne. Zdecydowanie lepiej poświęcić nieco czasu na dojazd do najbliższego lekarza niżeli nieumiejętnie usuwać kleszcza.

Nie poleca się również wykorzystywania wszelkiego rodzaju tzw. domowych metod, czyli wyciągania kleszcza za pomocą obcążek do paznokci, igły, czy palców, gdyż jego rozerwanie jest wówczas niemal pewne.

Profilaktyka

Z pewnością, jeśli wychodzimy do lasu lub na łąkę to nie powinniśmy zakładać sandałów, a raczej postawić na wyższe buty i długie spodnie. Oczywiście nie będziemy chodzić w bluzach i czapkach latem, choć dobrze jak najbardziej zasłonić ciała i nie dopuścić do przedostania się kleszcza. Na rynku dostępnych jest również wiele preparatów, które odstraszają kleszcze, można spryskiwać nimi siebie i dzieci.

Kleszcze mogą powodować groźną i trudną w leczeniu boreliozę, jak również prowadzić do odkleszczowego zapalenia mózgu. Na tę ostatnią jednostkę chorobową możemy siebie i nasze dzieci zaszczepić i dzięki temu uniknąć trudnej batalii o zdrowie i życie.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania