Pierwsza pomoc przy udarze cieplnym

dziewczyna z kluczykami od auta, by David Castillo Dominici/www.freedigitalphotos.net

Lato i związane z nim wysokie temperatury zbliżają się do nas wielkimi krokami. W związku z tym faktem najwięcej uwagi w mediach poświęca się, niezostawianiu dzieci w nagrzanych samochodach, nawet na krótką chwilę. Pamiętaj! Jeśli dziecko będzie samo w aucie i będzie mu coś groziło, przechodzień może wybić szybę i nie będzie to przestępstwo! Jednak udar cieplny spowodowany wysoką temperaturą dotyczy nie tylko dzieci, taka groźna, zagrażająca życiu sytuacja może spotkać każdego z nas.

Mimo że udar cieplny zdecydowanie powszechniej występuje w klimacie tropikalnym niż u nas, to w upalne dni warto mieć na uwadze możliwość jego pojawienia się. Ryzyko jego wzrasta, jeśli: powietrze cechuje się wysokim poziomem wilgotności, temperatura jest bardzo wysoka, jeśli podejmujemy wysiłek fizyczny, który prowadzi do dodatkowego rozgrzania naszego ciała od wewnątrz oraz jeśli dojdzie do odwodnienia, które pojawi się np. jeśli przyjmujemy zbyt małą ilość płynów.

Przykładem występowania udarów cieplnych w naszej strefie klimatycznej jest właśnie pozostawiania dziecka w upalny dzień w rozgrzanym samochodzie. W takiej sytuacji dochodzi do szybkiego wzrastania temperatury ciała, która może sięgać 40 stopni. Zwykle na ciele nie uwidacznia się również pot, a skóra jest przesuszona, co świadczy o rozwoju odwodnienia organizmu. Jest to sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia. Z tego właśnie powodu tak dużą uwagę przykłada się do tego faktu.

Jak udzielić pierwszej pomocy, jeśli doszło do udaru cieplnego?

W pierwszej kolejności najważniejsze jest przeniesienie osoby, której życiu zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo. Miejsce, w którym się znajdziemy, powinno być chłodniejsze. W niektórych sytuacjach wystarczy zejść ze słońca w cień, ale jeśli to możliwe warto wejść do budynku z klimatyzacją, np. do centrum handlowego.
Gdy już jesteśmy w bezpieczniejszym otoczeniu, należy przystąpić do chłodzenia całego ciała. Można wykorzystać dowolne tekstylia – ubrania, ręczniki, cokolwiek mamy przy sobie i przygotować mokry okład, którym będzie okładać całego poszkodowanego.

Istotne jest również, czy osoba, która uległa udarowi cieplnemu pozostaje przytomna. Jeśli tak można malutkimi łyczkami podawać chłodną wodę. Chory powinien leżeć i zyskać możliwość odpoczynku, gdyż stan, w jakim się znalazł, był wyczerpujący dla organizmu.
Dodatkowo warto rozluźnić ubranie osoby poszkodowanej, aby nic nie uwierało i nie uciskało, i aby poprawić wentylację i wspomóc chłodzenie ciała, np. poprzez wiatr.

Wezwij pomoc!

W przypadku udaru cieplnego istotne jest możliwie jak najszybsze udzielenie pierwszej pomocy. Jeśli na miejscu znajduje się ktokolwiek oprócz nas, wydajemy spersonalizowane polecenie, aby dana osoba wezwała pogotowie, a sami przystępujemy do udzielania pierwszej pomocy.
Przez cały czas konieczne jest sprawdzanie, czy z poszkodowanym jest kontakt, czy jest świadomy i przytomny. Gdy na miejsce dotrze ekipa pogotowia ratunkowego, z pewnością zostanie udzielona odpowiednia pomoc medyczna. Pierwsza pomoc, której dokonamy przed ich pojawieniem się, może znacząco zwiększyć szanse poszkodowanego na przeżycie.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania