Helicobacter pylori, bakteria, która wywołuje zbliżone objawy do zatrucia. W jaki sposób ją rozpoznać

Bakterie 2 - freerangestock.com

Zainfekowanie bakterią helicobacter pylori może doprowadzić do wystąpienia choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy. W skrajnych przypadkach może ona również stanowić czynnik etiologiczny rozwoju raka. U przeważającej ilości chorych objawy, jakie pojawiają się w konsekwencji zakażenia do złudzenia przypominają zatrucie. Z pewnością więc warto poznać dokładne czynniki ryzyka wystąpienia tej bakterii w naszym organizmie, poznać sposoby jej rozpoznawania i dowiedzieć się w jaki sposób zakażenie jest leczone.

Powszechnie uznaje się helicobacter pylori za niebezpieczną bakterię, która może prowadzić do wielu groźnych schorzeń w obrębie układu pokarmowego. Mowa tu oczywiście o wrzodach żołądka, dwunastnicy czy rozwoju raka. Szacunkowe dane wskazują, że zakażenie może być obecne nawet u połowy populacji ludzkiej. Zakażenie może zostać przeniesione poprzez ślinę, kał oraz kontakty seksualne z osobą zarażoną.

Jakie są czynniki ryzyka helicobacter pylori?

Jest to bakteria Gram-ujemna, która przenosi się z człowieka na człowieka. Pojawia się w jelitach, żołądku, przewodach żółciowych, kale czy na powierzchni zębów. Co ciekawe większość zakażeń pojawia się już w dzieciństwie, jednak zwykle długo nie wiemy o ich istnieniu. Wynika to z tego, że bakteria namnaża się latami. Z koeli występowanie u osób dorosłych jest stosunkowo rzadkie.

Istotne są tu również drogi zakażenia. Helicobacter przenosi się poprzez kał, ślinę oraz drogą kropelkową i w trakcie stosunków seksualnych. Dziecko może się zarazić nawet biorąc do ust zabawkę innego dziecka, która wcześniej znajdowała się w jego ustach. Waśnie przez ryzyko tej bakterii nie powinno się oblizywać po kimś łyżeczki.

Pojawienie się bakterii Helicobacter pylori ma najczęściej miejsce u osób, których organizm jest silnie osłabiony, występuje niedożywienie lub awitaminoza. Jednocześnie czynnikiem sprzyjającym zakażeniu mogą być złe warunki sanitarne oraz higieniczne. Wpływ mogą odegrać również czynniki genetyczne.

Objawy Helicobacter pylori - ze strony układu pokarmowego i skórne

Aż 80% wszystkich zakażeń Helicobacter pylori ma przebieg całkowicie bezobjawowy. Wówczas do wykrycia dochodzi najczęściej w czasie przeprowadzania gastroskopii. W takich sytuacjach nie ma ryzyka wystąpienia groźnej choroby. Niestety nawet 20% zakażonych osób musi się zmierzyć z dość dokuczliwymi objawami, które na samym początku mogą przypominać zatrucie pokarmowe. Do ich wystąpienia dochodzi w wyniku stanu zapalnego, jaki pojawia się w organizmie. Z czasem w ich konsekwencji może pojawić się choroba wrzodowa żołądka, a u około 1% chorych może dojść do rozwoju raka.

Najczęściej wymieniane objawy, jakie powoduje zakażenie helicobacter pylori:
- bóle w nadbrzuszu,
- niestrawność,
- wzdęcia,
- brak apetytu,
- nudności,
- wymioty,
- biegunki,
- zaparcia,
- zgaga,
- gorączka,
- ogólne osłabienie organizmu.

Niekiedy można się spotkać z łączeniem bakterii Helicobacter pylori z różnorodnymi zmianami w obrębie skóryh. Wymieniana jest tu pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, jak również trądzik różowaty. Jednak w tej kwestii podzielone jest całe środowisko specjalistów i mimo wszystko za jedyny i główny sposób na zdiagnozowanie helicobacter pylori jest wykonanie specjalnego testu na obecność bakterii.

Choroby powodowane przez tę niebezpieczną bakterię

W przypadku tej bakterii wskazuje się przede wszystkim na możliwość wywołania licznych schorzeń w obrębie układu pokarmowego. Bakteria ta produkuje określone substancje, które mogą prowadzić do zaniku błony śluzowej w obrębie żołądka. W konsekwencji dochodzi do pojawienia się wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. W nielicznych przypadkach może dochodzić do rozwinięcia się raka żołądka.

Powinno się jednak podkreślić, że sama helicobacter nie skutkuje rozwojem raka. Wraz z innymi czynnikami, takimi jak niewłaściwy styl życia, błędy żywieniowe, czy geny może zwiększać zagrożenie wystąpieniem zmian o charakterze rakowym.

Test na bakterie i jej diagnostyka

W Polsce wykrycie Helicobacter pylori możliwe jest dzięki wykonaniu konkretnych badań, takich jak:

1. gastroskopia – W trakcie przeprowadzania badania można zauważyć zmiany w formie plan na błonie śluzowej żołądka. W celu potwierdzenia takiej diagnozy wykonuje się najczęściej test ureazowy.

2. test ureazowy – w czasie gastroskopii pobierany jest wycinek błony śluzowej, który będzie oceniony pod kątem zmian. Umieszczony zostaje on w roztworze mocznika wraz z barwnym wskaźnikiem pH. Zmiana koloru z żółtego na czerwony oznacza że u danej osoby występuje zakażenie Helicobacter pylorii. Taki test możemy również nabyć w aptece.

3. test kałowy – dzięki niemu zyskujemy możliwość wykrycia obecności antygenu białkowego, który pochodzi od Helicobacter pylori. Jest to badanie, które bez trudu wykonamy samodzielnie w domu po zakupie odpowiedniego testu w aptece. Można również udać się do laboratorium.

4. test oddechowy – pacjent otrzymuje do ust mocznik znakowany radioaktywnym węglem. Jego rozpad świadczy o obecności tej bakterii. Miesiąc przed tym badaniem nie wolno przyjmować antybiotyków, dwa tygodnie wcześniej należy odstawić inhibitory pompy protonowej, a 48 godzin przed badaniem blokery receptora H2.

Sposoby leczenia Helicobacter pylori i wykorzystanie metod naturalnych

Jest to bardzo silna bakteria, która wymaga stosowania terapii skojarzeniowej. W większości przypadków wykorzystuje się dwa antybiotyki, czyli leki o działaniu przeciwbakteryjnym oraz inhibitor pompy protonowej, czyli lek zmniejszający poziom wydzielania kwasu żołądkowego. Taka terapia zajmuje tydzień. Pacjenta uznaje się za wyleczonego, jeśli po upływie miesiąca od chwili zakończenia przyjmowania leków nie stwierdza się obecności helicobacter.

Można się również spotkać ze skutecznymi polecanymi metodami naturalnymi w kwestii leczenia helicobacter pylori. Można wykorzystać imbir, tymianek, zieloną herbatę, sok żurawinowy, kiełki brokuła, czy czerwone wino. W przypadku leczenia tej bakterii nie możemy zapominać o diecie, która ma tu bardzo duże znaczenie. Dzięki niej żołądek nie będzie tak bolał, a całkowite usunięcie bakterii z organizmu będzie miało szybszy przebieg. Konieczne jest ograniczenie kofeiny, pikantnych potraw, cytrusów, napojów gazowanych oraz produktów które mają dużą zawartość tłuszczu. Dobrze z kolei jeśli w codziennym jadłospisie znajdą się: jajka, ryby, mleko, orzechy włoskie i czosnek.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania