Martwią Cię częste problemy z gardłem? Ekspert radzi, jak trafnie zdiagnozować przyczynę choroby

Ból gardła - zdjęcie partnera

Ból gardła to uciążliwa i powszechna dolegliwość, która może być konsekwencją wielu czynników. Objaw ten bardzo często stanowi pierwszy symptom osłabienia organizmu prowadzącego do przeziębienia. Trzeba jednak pamiętać, że problemy z gardłem mogą zwiastować także inne choroby, na przykład grypę, anginę, odrę czy szkarlatynę. Warto wiedzieć, że dolegliwość ta często towarzyszy również chorobom nerek oraz stanom zapalnym w jamie ustnej (na przykład chorobom dziąseł). Częsty i nawracający ból gardła może sygnalizować problemy z odpornością. Nasz ekspert radzi, jak trafnie zdiagnozować przyczynę choroby.

Ból gardła - przyczyny

Bez znaczenia czy podłoże dolegliwości jest wirusowe czy bakteryjne - stan zapalny gardła objawia się bardzo podobnie. Możliwe do zaobserwowania objawy to podrażnione, zaczerwienione gardło. Pieczenie, swędzenie, ból, drapanie czy kłucie o różnym nasileniu - takie odczucia towarzyszą chorobie. Ponadto niekiedy pojawiają się problemy z przełykaniem, powiększenie węzłów chłonnych na szyi czy nawet zaczerwienienie spojówek. Jak wyleczyć ból gardła? Aby skutecznie pozbyć się dolegliwości trzeba najpierw fachowo rozpoznać jej podłoże.

Zapalenia gardła - jak trafnie zdiagnozować przyczynę?

Ból gardła może zwiastować różne dolegliwości, których pierwsze oznaki bywają bardzo zbliżone. Czasem nie ma potrzeby sięgania po antybiotyk, czasem jednak odpowiednia kuracja będzie wskazana, aby przykre objawy mogły ustąpić. Utrudnione połykanie, złe samopoczucie, podwyższona temperatura, opuchnięcie błony śluzowej czy zauważalne powiększenie migdałków - aby uniknąć długotrwałego chorowania, powikłań czy po prostu pozbyć się utrudniającego funkcjonowanie dyskomfortu należy odwiedzić specjalistę. Lekarza, który przede wszystkim profesjonalnie zbada i trafnie oceni podłoże choroby. Dzięki temu będziesz wiedzieć co dzieje się w Twoim organizmie, zyskasz również pewność, że zalecana kuracja przyniesie oczekiwane rezultaty. Trzeba podkreślić, że aby postawić odpowiednią diagnozę nawet najbardziej doświadczony lekarz potrzebuje nowoczesnego i specjalistycznego sprzętu, na przykład endoskopu. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie gabinety wyposażone są w niezbędne do diagnozowania maszyny. Dlatego wybierając klinikę postaw na taką, która specjalizuje się w otolaryngologii. W Medicus Clinic we Wrocławiu standardem są specjalistyczne badania, które nie pozostawiają wątpliwości co do przyczyny dolegliwości. Postawiona diagnoza zawsze oparta jest o wywiad medyczny oraz potrzebne badania i dokładną analizę uzyskanych wyników -> Badanie gardła, krtani, migdałków.

Leczenie bólu gardła

Jeśli martwią Cię nawracające problemy z gardłem, pewnym jest, że potrzebujesz wyczerpującego i kompleksowego badania, które będzie podstawą do właściwego leczenia. Nie czekaj. Oznaki zapalenia gardła czy innych problemów laryngologicznych są bardzo do siebie zbliżone, kluczowe jest rozpoznanie z jaką infekcją mamy do czynienia i przystąpienie do kuracji. Pamiętaj, że nie należy lekceważyć bólu gardła. Jeżeli dolegliwość nie ustępuje po kilkudniowym leczeniu objawów, należy zawsze zgłosić się do lekarza. 

Chcesz się dowiedzieć więcej? Wejdź na naszą stronę Medicus.com.pl

lub odwiedź naszą klinikę pod adresem: Pl. Strzelecki 24, 50-224 Wrocław

Źródło: Medicus - Specjalistyczne Centrum Medyczne z Wrocławia

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania