Żylaki odbytu - objawy i leczenie

Tabletki - zdjęcie partnera

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy, należą do najczęstszych przyczyn dyskomfortu i dolegliwości odczuwanych w okolicach odbytu. Jak rozpoznać tę dolegliwość – i możliwie szybko się jej pozbyć?

Trudno określić dokładne dane co do tego, jak często problemy z hemoroidami występują wśród Polaków, ponieważ nierzadko hemoroidom przypisuje się błędnie także inne schorzenia okolic odbytu, ale najczęściej podawane liczby mówią, że nawet co drugi dorosły Polak ma problem z żylakami odbytu. Wczesne rozpoznanie po pierwszych objawach jest natomiast kluczowe, jeśli chcemy pozbyć się tego uciążliwego problemu i zapobiec konieczności udania się na zabieg.

Objawy choroby hemoroidalnej

Pierwszym objawem choroby hemoroidalnej, który zbyt wiele osób lekceważy, jest dokuczliwy świąd okolic odbytu. Początki schorzenia mogą objawiać się również pieczeniem. Do kolejnych objawów należą:

– krwawienie z odbytu w trakcie wypróżniania się – najczęściej w przebiegu zaparcia; jest to świeża, czerwona krew, a samo krwawienie może być słabe (paski krwi powlekające stolec, ślady na papierze toaletowym) lub silniejsze (krew widoczna w muszli klozetowej),
– uczucie niepełnego wypróżnienia,
– obecność wyciekającego z odbytu śluzu,
– bolesność przy oddawaniu stolca,
– niekiedy wypadnięcie guzka krwawniczego z odbytu – następnie guzek cofa się z powrotem do wewnątrz; jeśli tak się nie stanie, mamy do czynienia z zaawansowaną formą choroby.(1)

Jak leczyć hemoroidy?

W większości przypadków chorobę można wyleczyć samodzielnie, stosując odpowiednie nasiadówki z naparów ziołowych (wyciąg z kasztanowca, kory dębu, nostrzyka, oczaru, ruszczyka, rumianku) oraz przemywanie okolic odbytu wacikiem nasączonym naparem. Dodatkowo leczenie wspomagają dostępne w aptekach żele, maści czy czopki, zawierające substancje ściągające, przeciwkrwotoczne, antybakteryjne, gojące. Warto szukać w takich preparatach wyciągu z kasztanowca, a także takich substancji jak tribenozyd, obecny chociażby w kremie doodbytniczym i czopkach Procto-Glyvenol. Dodatkowo terapię warto uzupełniać suplementami diety zawierającymi rutynę i witaminę C, które wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, diosminę oraz wyciągi z ruszczyka wspierające prawidłowe krążenie żylne. W postaci tabletek dostępny jest również wyciąg z kasztanowca. Ponadto konieczne jest wdrożenie diety bogatej w błonnik pokarmowy (usprawniający perystaltykę jelit), a ubogi w produkty zapierające.(2)

Jeśli samodzielne leczenie nie przynosi rezultatów, a w obrębie odbytu rozwija się stan zapalny, należy udać się do lekarza, który może zalecić kurację antybiotykami lub glikokortykosteroidami.(3)

Zabiegowe leczenie hemoroidów

Bardziej zaawansowane lub nawracające postaci choroby hemoroidalnej mogą wymagać leczenia zabiegowego. Obecnie coraz częściej odchodzi się od operacji wycięcia guzków, która jest zabiegiem bolesnym i obarczonym ryzykiem powikłań. Istnieją inne metody zabiegowego leczenia hemoroidów. Wśród nich można wymienić:

– gumkowanie polegające na nałożeniu na nasadę hemoroida gumowej opaski, która odcina dopływ krwi; w ciągu 7–10 dni hemoroid obumiera i odpada;
– skleroterapię – polegającą na wstrzykiwaniu prosto do hemoroidów substancji zamykających dopływ krwi; jest to skuteczna metoda przeznaczona do eliminowania małych hemoroidów;
– laseroterapia – czyli naświetlanie hemoroidów wiązką laserową, które powoduje obkurczenie i zamknięcie naczyń krwionośnych, a następnie zniszczenie hemoroidów;
– krioterapia – daje podobne efekty jak laseroterapia;
– zabiegi ambulatoryjne – tzw. „chirurgia jednego dnia”, np. metoda Morinagi polegająca na zamknięciu naczyń hemoroidalnych i zszyciu tętnic wewnątrz odbytu.(4)

Hemoroidy to często spotykany i dokuczliwy problem. Warto zapoznać się z pierwszymi sygnałami, które mogą świadczyć o rozwijaniu się choroby, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie. Profilaktyka obejmuje natomiast dietę zapobiegającą zaparciom, codzienny ruch, ćwiczenia fizyczne oraz unikanie sytuacji, w których mięśnie brzucha są silnie napięte.

Nazwa produktu leczniczego: (A) Procto-Glyvenol, 400 mg + 40 mg, czopki. (B) Procto-Glyvenol, (50 mg + 20 mg)/g, krem doodbytniczy. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokaina (Lidocainum). (B) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokainy chlorowodorek (Lidocaini hydrochloridum). Dawka substancji czynnej: (A) 1 czopek zawiera 400 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 40 mg lidokainy (Lidocainum). (B) 1 g kremu doodbytniczego zawiera 50 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 20 mg lidokainy chlorowodorku (Lidocaini hydrochloridum). Postać farmaceutyczna: (A) Czopki. Żółtawobiałe, stożkowatego kształtu czopki, jednolite, bez pęknięć, lekko tłuste, niemiękkie. (B) Krem doodbytniczy. Biały, jednorodny krem o słabym, charakterystycznym zapachu. Wskazania do stosowania: (A, B) Miejscowe leczenie zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Przeciwwskazania: (A, B) Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Ireland Ltd., Raheens East, Ringaskiddy, Co. Cork, Irlandia.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

PGL/2020-02/07
___________________________________________
1 Zych W., „Hemoroidy”, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy , dostęp 19.01.20
2 Krajl J., „Zioła na hemoroidy nasiadówki: kora dębu, oczar, rumianek, krwawnik”, https://apteline.pl/artykuly/ziola-na-hemoroidy-nasiadowki-kora-debu-oczar-rumianek-krwawnik , dostęp 18.01.20; Matławska I., „Leki roślinne w terapii guzków krwawniczych odbytu”, http://www.czytelniamedyczna.pl/2504,leki-roslinne-w-terapii-guzkow-krwawniczych-odbytu.html, dostęp 18.01.20.
3 Kołodziejczak M., „Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej”, http://www.czytelniamedyczna.pl/3695,zachowawcze-leczenie-choroby-hemoroidalnej.html , dostęp 19.01.20.
4 Zych W., „Hemoroidy”, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy, dostęp 19.01.20; Sies A., „Hemoroidy”, https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-wymagajace-interwencji-chirurgicznej,hemoroidy---przyczyny--objawy--leczenie,artykul,1579159.html, dostęp 18.01.20.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania