Niedobory potasu oddziałują na funkcjonowanie mięśni, serca oraz mózgu

pomidory.jpg

Potas jest bardzo istotnym dla naszego organizmu składnikiem mineralnym. Uczestniczy on w transporcie składników odżywczych do centrum komórek, jednak równocześnie odpowiada za prawidłową prace mięśni i oddziałuje na układ nerwowy. Wystąpienie niedoboru potasu może mieć wpływ na pojawienie się zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu, jak również prowadzić do pojawienia się wielu nieprzyjemnych objawów. Pośród symptomów pojawiają się skurcze mięśni, apatia, osłabienie, obrzęki czy kołatanie serca. Są to przykłady objawów, które mogą pojawić się przy hipokaliemii czyli niedoboru potasu w organizmie.

Hipokaliemia czyli niedobór potasu w organizmie człowieka to stan,gdy w badaniu krwi stwierdzony zostanie zbyt niski poziom potasu, znajdujący się poniżej zakładanej normy. Dla naszego ustroju potas jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania. W związku z tym występowanie niedoborów może prowadzić do upośledzenia pracy niektórych narządów, co prowadzi do pojawienia się nieprzyjemnych objawów. Jak zaznaczają specjaliści niedobory potasu występują stosunkowo często, jednak hipokaliemia jest zwykle łagodna. Ostre niedobory stwierdza się rzadko, a ich przyczyna są najczęściej stany chorobowe.

Organizm i jego zapotrzebowanie na potas

Dla prawidłowej pracy całego organizmu potas jest niezbędnym minerałem. Jego odpowiednie stężenie oddziałuje na funkcjonowanie mięśni, serca oraz układu nerwowego. Potas jest dostarczany do naszych organizmów razem z pożywieniem oraz płynami, a za regulację jego stężenia odpowiadają przede wszystkim nerki. Większość potasu znajduje się we wnętrzu komórek i zaledwie 2% rozmieszczona jest w przestrzeni pozakomórkowej, czyli w płynach ustrojowych oraz we krwi. Właściwe stężenie potasu we krwi powinno wynosić około 3,6 do 5,2 mmol/l, jednak wynik może nieznacznie różnić się zależnie od tego do jakiego laboratorium się udamy. W związku z tym o hipokaliemii czyli niedoborze potasu w organizmie mówimy w sytuacji, gdy jego stężenia spada poniżej 3,6 mmo/l. Zalecane jest, aby dorosła osoba dostarczała do organizmu 2000-3000 mg potasu dziennie.

Stadia hipokaliemii

1. Łagodna hipokaliemia występuje gdy stężenie potasu we krwi wynosi 3,1-3,5 mmol.l
2. Umiarkowana hipokaliemia występuje gdy stężenie potasu we krwi wynosi 2,5-3,0 mmol/l
3. Ciężka hipokaliemia występuje gdy stężenie potasu we krwi wynosi poniżej 2,5 mmol/l

Dlaczego potas jet niezbędny?

Potas jest niezwykle ważny dla zapewnienia równowagi w gospodarce wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej w organizmie. Jest również niezbędny dla prawidłowego przebiegu spalania białek oraz węglowodanów.

Jak objawia się niedobór potasu?

Jeśli niedobór potasu jest niewielki to zwykle nie ma absolutnie żadnych objawów. Zwykle pierwsze oznaki można zaobserwować w momencie, gdy stężenie tego pierwiastka spada -poniżej 3,1 mmol/l/ Duża część objawów związana jest z porażeniem mięśni gładkich, do którego dochodzi na skutek obniżonej pobudliwości mięśniowo-nerwowej.

Jednym z objawów niedoboru potasu w organizmie mogą być skurcze mięśni, które najczęściej występują w czasie upałów lub po silnym wysiłku fizycznym. Nasz organizm informuje nas w ten sposób, że razem z potem wydostało się z niego nadmiernie dużo potasu, w związku z czym konieczne jest jego uzupełnienie. Często oznaką niedoboru potasu jest również nadmierne zmęczenie i podenerwowanie.

Pośród objawów niedoboru potasu wyróżniamy:
- zaparcia,
- ogólne osłabienie organizmu,
- kołatanie serca,
- skurcze mięśni,
- nudności,
- wymioty,
- obrzęki kończyn dolnych.

Wysokie niedobory potasu czyli ciężka hipokaliemia może skutkować bardzo silnym osłabieniem mięśniowym. Jednocześnie może prowadzić do porażenia mięśni, arytmii serca, niedrożności jelit, zaburzeń czucia, spadku ciśnienia tętniczego, nasilonego pragnienia oraz oddawania dużych ilości moczu. U niektórych pacjentów dochodzi do pojawiania się bolesnych skurczy mięśni, parestezji nóg oraz rąk. Pośród poważniejszych objawów niedoboru potasu znajduje się kołatanie serca. Jeśli dochodzi do zaburzeń w rytmie serca, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Musimy jednak pamiętać, że również nadmiar potasu może być dla nas szkodliwy, więc w razie wystąpienia niedoboru najlepiej uzupełniać go pod okiem lekarza.

Jakie są przyczyny występowania niedoborów potasu?

Niedobory potasu pojawiają się najczęściej na skutek jego nadmiernej utraty wraz z moczem lub za pośrednictwem układu pokarmowego.

Utrata potasu wraz z moczem ma miejsce, zwykle na skutek stosowania leków moczopędnych, przy niektórych chorobach nerek, na skutek zaburzeń hormonalnych, przy wrodzonych zaburzeniach czynności nerek lub gdy bardzo często spożywamy lukrecję. Z kolei utrata potasu poprzez układ pokarmowy następuje w przypadku biegunki, wymiotów, przetok jelitowych, gdy nadużywane są leki o działaniu przeczyszczającym oraz przy gruczolakach jelita grubego. Niedobory potasu pojawiają się również przy intensywnym, nadmiernym poceniu się oraz gdy zbyt mało dostarczamy go w codziennej diecie.

Rozpoznanie niedoboru potasu stawiane jest na podstawie badania krwi, w której oznacza się poziom tego składnika mineralnego. Niedobory potasu bardzo często występują u osób, które intensywnie się odchudzają, stosują bardzo restrykcyjne diety, nadużywają środków przeczyszczających oraz moczopędnych. Jednocześnie hipokaliemia często pojawia się u osób, które z różnych powodów mają problemy z często pojawiającymi się biegunkami oraz wymiotami.

Jak dostarczać potas do organizmu, czyli najlepsze źródła potasu

Utrzymanie odpowiedniego poziomu potasu w organizmie jest możliwe, dzięki stosowaniu właściwej diety, bogatej w składniki, które zawierają wysokie stężenia tego pierwiastka. Jest to składnik mineralny obecny właściwie we wszystkich produktach żywnościowych, poza tłuszczami oraz cukrami. Największe ilości potasu znajdziemy w bananach, ziemniakach, pomidorach, szpinaku, figach, pomarańczach, marchwi, awokado i mleku. Dobrym jego źródłem są jednocześnie suszone owoce takie jak: figi, morele, jabłka czy rodzynki. U większości osób możliwe jest wyrównanie poziomu potasu poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Jednak przy dużych niedoborach lekarz może zalecić przyjmowanie odpowiednich preparatów.

Artykuł własny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania