Najlepsze Sposoby na Lepszy Sen

Śpij lepiej - zdjęcie partnera

Problemy ze snem i zasypianiem dotykają ogromnej części naszego społeczeństwa. Sen odgrywa kluczową rolę w naszym organizmie, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, podnosi poziom energii i zdolność do codziennego funkcjonowania. Przyjęło się, że dorosła osoba potrzebuje od sześciu do ośmiu godzin snu każdej nocy, aby rano obudzić się wypoczętym i pełnym energii.

Jeżeli trapią cię problemy ze snem, warto rozpocząć od obserwacji swojego cyklu snu oraz czynności, jakie wykonujesz przed położeniem się do łóżka. Sprawdź jak długo trwa twój sen, jak czujesz się po przebudzeniu i jaki jest poziom twojej energii przez cały dzień. Aby uzyskać jak najbardziej miarodajne rezultaty, taka obserwacja powinna trwać od jednego do dwóch tygodni. Następnie spróbuj wpleść w swój wieczorny rytuał poniższe porady i sprawdź jakie rezultaty przyniesie ich dłuższe stosowanie:

Zadbaj o wieczorną rutynę.

Powtarzalne czynności, które regularnie wykonujesz przed snem niezwykle pozytywnie wpływają na twoje samopoczucie, dając ci poczucie bezpieczeństwa i sygnalizując twojemu organizmowi, że zbliża się czas snu i wyciszenia. Wybieraj te czynności, które najlepiej cię uspokajają, jak ciepła kąpiel, gorąca herbata, lektura książki, medytacja lub rozciąganie ciała i powtarzaj je regularnie przez kilkanaście dni.

Przygotuj swoją sypialnię.

Światło i dźwięk to niezwykle silne bodźce oddziaływające na cały organizm człowieka, szczególnie przed snem. Melatonina, która uspokaja i przygotowuje ciało do snu jest uwalniana przez mózg gdy robi się ciemno. Aby wzmocnić jej działanie, usuń z sypialni komputer, laptop i telewizor i nie używaj telefonu minimum przez godzinę przed pójściem spać. Postaraj się wymienić żarówki na takie, które dają ciepłe i przytłumione światło. Jeżeli twoje okna nie posiadają rolet lub zasłon, zadbaj o maskę na oczy. Zwróć uwagę na dźwięki dochodzące do twojej sypialni, jeżeli są zbyt głośne (na przykład twoje okna wychodzą na ruchliwą ulicę) zadbaj o zatyczki do uszu. Nie zapomnij o temperaturze w twoim pokoju. Porządnie wywietrz sypialnie przed pójściem spać i zakręć kaloryfery. Utrzymanie pokoju w chłodnej temperaturze ułatwi ci zasypianie. Wymień starą pościel na przyjemną w dotyku, wykonaną z naturalnych materiałów oraz zaopatrz się w wygodny materac dostosowany do pozycji, w której najczęściej śpisz.

Zarządzaj stresem.

Czasami lepiej powiedzieć niż zrobić, ale wysoki poziom stresu negatywnie wpływa na umiejętność zasypiania. Jeżeli przed długi czas nie możesz zasnąć, twój sen jest niespokojny i wciąż rozmyślasz o problemach dnia codziennego, wypróbuj techniki radzenia sobie ze stresem. Eksperymentuj z aromaterapią, głębokim oddychaniem, prowadzeniem dziennika wdzięczności lub medytacji.

Wstań z łóżka.

Jeżeli wciąż nie możesz zasnąć, wstań z łóżka, przejdź się po pokoju, przeczytaj kilka rozdziałów książki lub skup się na oddechu. Jeśli tylko zaczniesz odczuwać senność, wróć do łóżka i spróbuj zasnąć.

 

Zdrowy i spokojny sen powinien stać się naszym priorytetem. Jeżeli pomimo zastosowania powyższych wskazówek nie odczuwasz pozytywnych rezultatów, wypróbuj dodatkowe metody, aż do momentu gdy niespokojne noce odejdą w zapomnienie: zastosuj alternatywne produkty, takie jak olej CBD, które mogą pomóc ci lepiej spać, prowadź dziennik swojego snu, wykonuj delikatne ćwiczenia, aby się zrelaksować oraz pij napary ziołowe (np. z melisy lub rumianku).

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania