Jaki poziom cukru we krwi powinien mieć pacjent po 70-tce?

Badanie glukometrem - zdjęcie partnera

Zaczynasz pracę jako opiekunka seniora cierpiącego na cukrzycę? A może dopiero rozważasz podjęcie pracy w charakterze opiekunki osób starszych lub masz wśród najbliższych kogoś, kto wymaga opieki? Jeśli zastanawiasz się nad rodzajem wyzwań związanych ze wsparciem seniora z cukrzycą, ten artykuł powstał, by rozwiać Twoje wątpliwości. Znajdziesz w nim odpowiedź na pytanie, jaki poziom cukru we krwi powinien mieć pacjent po 70. roku życia i wiele więcej informacji na temat profesjonalnej opieki nad seniorem.

Cukrzyca u osób starszych – skąd się bierze?
Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem o charakterze metabolicznym, w którym na skutek niedoboru lub nieprawidłowego działania insuliny podwyższa się poziom cukru we krwi. Istnieją dwa rodzaje cukrzycy – insulinozależna (typu 1.) i insulinoniezależna (typu 2.), z których to właśnie drugi typ dotyczy najczęściej osób starszych. Z badań wynika, że cierpi na nią około 80-85% wszystkich seniorów chorych na cukrzycę. Przyczyną podwyższonego poziomu cukru w przypadku tego typu cukrzycy nie jest brak insuliny, ale jej nieprawidłowe działanie w organizmie. To choroba przewlekła, która przez wiele lat może pozostać niewykryta, choć nierozerwalnie związana z wiekiem, stylem życia i ogólnym stanem zdrowia. Najczęściej chorują osoby starsze, mało aktywne fizycznie, z nadwagą lub otyłością, z nadciśnieniem tętniczym i wysokim poziomem cholesterolu.

Hipo- i hiperglikemia, czyli pomiar przede wszystkim!
Opiekunka osób starszych sprawująca pieczę nad osobą chorującą na cukrzycę musi znać objawy hipoglikemii (obniżenie poziomu cukru we krwi) oraz hiperglikemii (podwyższenie poziomu cukru we krwi), aby w porę rozpoznać i zareagować na symptomy. Wiele osób odczuwa ostrzegawcze objawy zbyt wysokiego lub zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Jest ich kilka, mogą występować jednocześnie lub rozłącznie. Są wśród nich bóle głowy, uczucie suchości w ustach, senność, bladość, drżenie rąk i inne, ale ten, którego nie musi sygnalizować sam pacjent – co w przypadku seniorów bywa szczególnie trudne – nie może umknąć uwadze opiekunki i nie podlega żadnym wątpliwościom, jest jeden, to wynik pomiaru cukru we krwi za pomocą glukometru. Prawidłowe stężenie cukru we krwi na czczo nie powinno przekraczać 110 mg/dl (miligram na decylitr), 2 godziny po posiłku nie powinno przekraczać 140 mg/dl, natomiast przed snem powinno być niższe niż 120 mg/dl. Jeśli opiekunka seniora rozpozna hipoglikemię musi niezwłocznie zareagować sama, jeśli hiperglikemię – zawiadomić lekarza.

Opiekunko seniora, nie jesteś sama!
Nie obawiaj się, że nie będziesz potrafiła właściwie zareagować! Praca jako opiekunka osób starszych jest wymagająca, ale podejmując ją za pośrednictwem Promedica24 masz nie tylko pewność, że będzie legalna, ale także, że otrzymasz potrzebne wsparcie merytoryczne i z zakresu znajomości języka obcego. W celu ułatwienia przygotowania do wyjazdu oraz samego pobytu w domu seniora przygotowano „Poradnik dla Opiekunów, Seniorów i ich rodzin”. Ponadto przez cały wyjazd do dyspozycji opiekunki osób starszych jest czynna przez całą dobę infolinię alarmową. Podczas pełnienia obowiązków będziesz też w stałym kontakcie z dedykowanym Ci Menedżerem Kontraktu, który pomoże w każdej sytuacji. Więcej o ofertach pracy jako opiekunka osób starszych, warunkach i wsparciu Promedica24 przeczytasz na stronie: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/. Bez obaw, na żadnym etapie pracy jako opiekunka seniora nie zostaniesz pozostawiona sama sobie!

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania