Choroba okluzyjna - czym jest, jakie daje objawy, co warto o niej wiedzieć i czemu należy ją leczyć?

Zęby - dbaj o nie

Choroba okluzyjna związana jest ze szczęką oraz żuchwą. Mimo iż jest ona zdecydowanie jedną z najpopularniejszych dolegliwości w tym obszarze, to jednocześnie najrzadziej poddawana jest odpowiedniemu i skutecznemu leczeniu. Schorzenie to daje bardzo charakterystyczne objawy, jednak chorzy zwykle nie zwracają na nie uwagi i je lekceważą.

Takie działanie nie jest wskazane, gdyż jeśli choroba okluzyjna nie będzie leczona to może dojść do wystąpienia groźnych dla naszego zdrowia powikłań. Z kolei odpowiednio szybkie wykrycie i wdrożenie leczenia sprawia, że możemy szybko i skutecznie zapomnieć o dolegliwościach. Chorobę okluzyjną nazywa się inaczej zgryzem urazowym lub zgryzem okluzyjnym – dowiedzmy się jak ją rozpoznać i jak powinno wyglądać jej leczenie.

Zastanówmy się nad pozornie niegroźnymi symptomami, na które na co dzień nie zwracamy większej uwagi. Częste bóle głowy? Mimowolne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi? Pojawianie się porannych, napięciowych bólów mięśni w obrębie szyi oraz głowy? A do tego nadwrażliwość zębów?

Jeśli te objawy występują u Ciebie to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że cierpisz właśnie na chorobę okluzyjną. W jej przebiegu zaburzona zostaje jedna z funkcji narządu żucia, pojawia się postępujący brak równowagi i destrukcja narządu.

Specjaliści zwracają uwagę, że w przebiegu tej choroby poszczególne elementy są ze sobą jakby źle spasowane. Widoczne jest, że dolne zęby nie pasują do górnych, czy tez do stawu skroniowo-żuchwowego. Choroba okluzyjna jest uznawana za jedną z najpowszechniejszych dolegliwości stomatologicznych, mimo to do jej leczenia dochodzi bardzo rzadko.

Niestety z czasem, przy nieleczonej chorobie pojawiają się kolejne nieprzyjemne objawy spowodowane nieprawidłowościami w pracy stawów skroniowo-żuchwowych czy nieustannym napięciem mięśni szyi oraz głowy.

Jakie są przyczyny choroby okluzyjnej?

Choroba okluzyjna rozwija się, jeśli zęby górnej oraz dolnej szczęki nie stykają się w sposób prawidłowy, w czasie gdy mamy zamknięte i zaciśnięte usta. Pojawienie się takich zmian może mieć miejsce z kilku powodów:

• występowanie wad ortodontycznych,
• ubytki w zębach lub utrata zęba,
• niewłaściwie dopasowane wypełnienie zęba,
• wyżynanie się ósemek,
• źle dopasowane uzupełnienia protetyczne.

Jak objawia się choroba okluzyjna?

Wiele objawów może nam zasugerować, że występuje u nas właśnie choroba okluzyjna. Wyróżniamy pośród nich:

• bóle zębów w czasie nadgryzania,
• zęby są stopniowo niszczone w czasie nerwowego zaciskania lub zgrzytania,
• zęby mogą być rozsunięte i wychylone do przodu,
• nadwrażliwość zębów,
• zęby mogą być ruchome i się przemieszczać,
• w czasie przeżuwania posiłków chorzy odczuwają zmęczenie mięśni twarzy,
• bóle głowy wywołane przez wzmożone napięcie mięśni zaangażowanych w żucie,
• odkruszanie się uzupełnień protetycznych.

Gdy zęby stykają się ze sobą w sposób nieprawidłowy, to pojawia się bardzo silne napięcie oraz skurcze w obrębie mięśni twarzy, które są odpowiedzialne za otwieranie i zamykanie ust. Ciągłe utrzymywanie się takich dolegliwości, przez co mięśnie te są niedotlenione i odkładają się w nich szkodliwe produkty przemiany materii, które nie mają jak zostać wydalone. Konsekwencja mogą być napięciowe bóle głowy, które u niektórych osób obejmują całą głowę, a u innych koncentrują się w okolicach skroni.

W przypadku choroby okluzyjnej bardzo ważne jest szybkie postawienie odpowiedniej diagnozy. Dlatego tak ważna jest świadomość wymienionych powyżej objawów. Gdy je zobaczymy u siebie, powinniśmy skonsultować się ze stomatologiem. Jeśli zareagujemy odpowiednio wcześnie to leczenie będzie łatwiejsze i zdecydowanie krótsze. Niekiedy dobrym punktem wyjścia do postawienia właściwej diagnozy są nasze stare zdjęcia. Jednak musi być na nich widać zęby. Należy się upewnić się przez kolejne lata się one nie starły i nie doszło do zmian w wyglądzie naszego zgryzu.

Diagnozowanie choroby okluzyjnej

Oprócz wymienionych przyczyn i objawów mogą pojawiać się również inne. W związku z tym jeśli cokolwiek nas niepokoi najlepiej skonsultować się z doświadczonym dentystą, który dokona odpowiedniej diagnostyki i zaproponuje leczenie.

Postawienie diagnozy opiera się na kilku ważnych elementach. Po pierwsze stomatolog przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, a następnie dokonuje analizy okluzyjnej. Składa się ona z badań obrazowych, mogą to być zdjęcia twarzy i zębów w różnych sytuacjach.

Dodatkowo często zleca się zdjęcie RTG, tomografię komputerową, badanie periodontologiczne czy ocenę stanów skroniowo-żuchwowych z wykorzystaniem USG.

Jak wygląda leczenie choroby okluzyjnej?

Choroba okluzyjna musi być traktowana bardzo indywidualnie w kontekście leczenia. Objawy mogą być różne i mieć odmienny stopień nasilenia u każdego pacjenta. W związku z tym stomatolog musi zdecydować, co dokładnie w danym przypadku pozwoli na poprawienie sytuacji. Jednak skuteczne leczenie musi być kompleksowe.

Postępowanie ma prowadzić do wyeliminowania skrzywienia zgryzu. W tym celu uzupełnia się ubytki, odbudowuje zęby, zakłada nowe korony czy uzupełnia braki za pomocą dostępnych rozwiązań, takich jak chociażby implanty. Na koniec konieczna jest korekta wad zgryzu, czyli ustawienie zębów w odpowiednich pozycjach. Jeśli w zębach znajdują się źle założone wypełnienia lub wypełnienia protetyczne, to niezbędne jest dokonanie ich wymiany i odpowiednie dopasowanie nowych.

Dopiero takie postępowanie, całkowite wyleczenie zębów i wyprostowanie zgryzu, są w stanie doprowadzić do ustąpienia nieprzyjemnych objawów chorobowych. Jednocześnie pomogą w uniknięciu konsekwencji, pośród których mogą pojawić się chociażby zdecydowanie większe zniszczenia uzębienia i stopniowa degradacja stawów skroniowo-żuchwowych. W przyszłości może to więc wpływać na trudności w spożywaniu posiłków oraz mieć konsekwencje estetyczne.

Artykuł własny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania