Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Borelioza - Krętkowica kleszczowa

Borelioza - Krętkowica kleszczowa - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Borelioza - Krętkowica kleszczowa - Opis choroby:

Przewlekła choroba bakteryjna przenoszona przez kleszcze, w przebiegu której zaatakowanych może zostać wiele narządów wewnętrznych, a także skóra. Wywołują ją bakterie zwane krętkami Borrelia, szacuje się, że ich nosicielem może być co piąty kleszcz. Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie choroby i właściwe leczenie.

Choroba przebiega w trzech etapach. Charakterystycznym objawem pierwszego etapu rozwoju boreliozy jest tzw. rumień wędrujący. Na początku ma on powierzchnię ok. 2 cm. W miarę upływu czasu rozszerza się pierścieniowo, w końcu blednie pośrodku i zanika. W razie jego wystąpienia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem dermatologiem, ponieważ zanik rumienia nie zawsze oznacza koniec choroby.

Drugą fazę choroby charakteryzuje rozwój objawów skórnych oraz ostre zmiany zapalne narządów, w tym stawów, serca, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

Trzeci etap boreliozy może trwać od roku do kilkunastu lat od zakażenia. Występują wówczas przewlekłe zmiany skórne, ciężkie zmiany zapalne stawów, a także zapalenia mózgu
i opon mózgowo-rdzeniowych. Nierozpoznana i nieleczona borelioza zagraża licznymi niebezpiecznymi powikłaniami. Kobietom w ciąży grozi nawet poronieniem i uszkodzeniem płodu.

Szczepionka przeciwko boreliozie niestety, nie istnieje, można się tylko zaszczepić przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Jedynym skutecznym zabezpieczeniem jest stosowanie środków odstraszającyh owady(OFF!, Autan) i zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa podczas przebywania na terenach szczególnie zagrożonych kleszczami. Ulubione siedliska kleszczy to pogranicze lasów iglastych i liściastych, łąki.

hi,,ja niestety nie wiem czy

hi,,ja niestety nie wiem czy mnie ukasil kleszcz,, moze i tak, ale nie czulam,,, ponad rok sie zle czuje,, robi mi sie slabo,, male prace domowe sprawiaja ze czuje sie jakby zycie zemnie uszlo,, a mam dopiero38lat,, i zawsze mialam paler,,,wysylali mnie od lekarza do lekarza,, a winiki krwi byly dobre,, napewno od stresu mowili,, az zaczely mnie bolec strasznie kosci,, tak ze juz nie moglam chodzic,, poszlam do ortopedy i on mi wykryl ze mam borelioze,,,jakie stadium?nie wiem ale mam straszne boesci, i zle sie czuje,,nie wiedzialam ze moze to mnie spotkac,,teraz sie boje o moje dzieci gdzie sa zaszczepione przeciw zapaleniu opon mozgowych,,mieszkam w niemczech i tutaj sie zarazilam,, a lekarze niestety tego szybko nie stwierdzili,, i teraz sa powiklania,,,, przykre,,

Niestety rumień wędrujący

Niestety rumień wędrujący dotyczy około 60 % zakażonych boreliozą.Ci, co go mają po ukąszeniu kleszcza, są powiedzmy "szczęściarzami", bo mogą niemal od razu poddać się leczeniu. Reszta ludzi, takich objawów nie ma i często latami chodzi po lekarzach( tak jak moja koleżanka chodziła po ortopedach i neurologach ,w końcu prywatnie zrobiła sobie badanie krwi i wyszło ,że ma boreliozę).

czy badanie krwi na

czy badanie krwi na obecnopśc boreliozy jest drogim badaniem

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania