Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych

Oko - zdjęcie partnera

Soczewki kontaktowe to bez wątpienia wygodne i znacznie mniej widoczne rozwiązanie niż okulary. Umożliwiają one korektę wady wzroku. Tak, jak w przypadku okularów, wyróżniamy wiele odmian soczewek. Na co powinniśmy zwrócić uwagę i o czym powinniśmy wiedzieć decydując się na pierwszy wybór tzw. "kontaktów"?

Podstawowe rodzaje soczewek

Wyróżniamy wiele rodzajów soczewek. Możemy podzielić je ze względu na materiał wykonania czy na zastosowanie. To jednak jest podział drugorzędny. Najważniejsze jest to, ile czasu chcemy użytkować jedną parę naszych soczewek. Jakie są najpopularniejsze?

  • Soczewki jednodniowe. Ten rodzaj soczewek bez wątpienia pozwala nam w największym stopniu utrzymać prawidłową higienę oka. Jest to najzdrowsze rozwiązanie zapewniające komfort noszenia przez cały dzień. Soczewki jednodniowe, jak sama nazwa wskazuje, nosimy przez jeden dzień. Zakładamy je rano, a ściągamy wieczorem. Przed snem wyrzucamy je do kosza. Jest to nie tylko higieniczne, ale także wygodne rozwiązanie. Taki sposób użytkowania eliminuje bowiem potrzebę czyszczenia soczewek oraz przechowywania ich w specjalnym płynie. Soczewki jednodniowe z pewnością są doskonałym wyborem szczególnie podczas wakacji, kiedy znacznie częściej przebywamy na świeżym powietrzu czy uprawiamy sporty na zewnątrz. Warto wiedzieć, że jeżeli soczewka spadnie nam na brudną powierzchnię, nie jest to jednoznaczne z koniecznością jej wyrzucenia. Musimy ją jedynie wyczyścić płynem do pielęgnacji soczewek. 
  • Soczewki wielokrotnego użytku. Ten typ soczewek możemy wykorzystywać codziennie przez dłuższy okres. Klasyczna wersja tego rodzaju soczewek to taka, kiedy zdejmujemy je na noc. Wówczas muszą być one przechowywane w specjalnym pojemniku wypełnionym płynem do ich pielęgnacji. Płyn ten charakteryzuje się właściwościami oczyszczającymi oraz utrzymującymi soczewki w doskonałym stanie. Następnego ranka z powodzeniem możemy założyć je ponownie. Soczewki wielokrotnego użytku przeznaczone są dla osób, które wolą zainwestować w jedną parę soczewek lub znacznie częściej korzystają z okularów, a te zakładają jedynie okazyjnie. W porównaniu do soczewek jednodniowych rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne. Wymaga od nas jednak większego nakładu pracy. Musimy pamiętać o wszystkich zasadach ich użytkowania. Okres, przez jaki możemy użytkować soczewki zależy od wyboru ich rodzaju. W sklepach znajdziemy propozycje o różnym terminie przydatności - rozpoczynając od dwutygodniowego, a kończąc nawet na trzymiesięcznym.

Czy soczewki powinny przepuszczać powietrze?

Decydując się na wybór pierwszych soczewek, przepuszczalność powietrza to kolejny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Parametr odpowiada przede wszystkim za to, jak długo nie będziemy musieli ściągać soczewek. Jest on kluczowy w momencie, jeżeli w naszych soczewkach zamierzamy spać. Czasami rozwiązanie to jest konieczne, jeżeli przebywamy w warunkach, które nie pozwalają na zachowanie właściwej higieny soczewek lub mamy problemy z ich manipulacją. Dobrze jednak, aby nawet soczewki jednodniowe przepuszczały powietrze. Nasza gałka oczna wówczas mniej będzie się "męczyć" oraz lepiej "oddychać".

Jakie soczewki wybrać - korekcyjne czy nie?

Oprócz soczewek korekcyjnych, których zadaniem jest korygowanie wzroku, coraz częściej możemy spotkać się też z kolorowymi soczewkami, które wpływają na zabarwienie tęczówki oka. Niekiedy mogą one nadawać także inny kształt naszej źrenicy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby połączyć te dwa rozwiązania. Co ważne, chcąc rozpocząć korzystanie z kolorowych soczewek, ważne jest, aby skierować się do profesjonalnego optyka, który dobierze ich kształt w stosunku do naszej źrenicy.

Więcej informacji na temat soczewek znajdziesz na stronie https://www.krio.org.pl/rodzaje-soczewek-kontaktowych-o-czym-powinnismy-wiedziec/ oraz https://www.krio.org.pl/uslugi/soczewki-kontaktowe/

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania