Ile kosztuje morskie świadectwo zdrowia?

Kontenerowiec na morzu - zdjęcie partnera

Aby móc pracować na statku, marynarze muszą posiadać ważne świadectwo zdrowia dokumentujące, że marynarz został uznany za zdolnego do służby na statku, ewentualnie z pewnymi ograniczeniami, poprzez specjalne badanie lekarskie marynarzy. Formę i treść świadectwa określa Urząd Morski. Badania lekarskie mogą być przeprowadzane wyłącznie przez lekarzy medycyny morskiej wyznaczonych przez Urząd Morski, którym nadano specjalny numer lekarza medycyny morskiej. Przegląd lekarzy medycyny morskiej jest dostępny w przeglądzie dotyczącym zarządzeń wykonawczych. 

Zdolność do pełnienia służby

Lekarz medycyny morskiej posługuje się cyfrowym orzeczeniem lekarskim przepisanym przez Urząd Morski, określającym m.in. zakres badania lekarskiego oraz to, czy marynarz jest zdolny do pełnienia służby obserwacyjnej. Jeżeli badanie przeprowadzane jest poza Polską, stosuje się angielską papierową wersję świadectwa lekarskiego wraz z towarzyszącymi mu wytycznymi zawierającymi informacje o tym, kiedy choroby i wady marynarza skutkują niezdolnością do służby na statku, ograniczeniami w okresie ważności, obszarem pracy na statku lub obszarem handlowym.

Świadectwo lekarskie jest dostępne na stronie internetowej Urzędu Morskiego i można je pobrać. Lekarz medycyny morskiej wydaje lub zatwierdza świadectwo zdrowia marynarza w odniesieniu do wyniku badania lekarskiego oraz tego, czy badanie wzroku i słuchu marynarza czyni go zdolnym do pełnienia służby obserwacyjnej. W związku z tym lekarz medycyny morskiej podaje swoje nazwisko i adres oraz stempluje świadectwo nadanym mu numerem lekarza medycyny morskiej.

Zakres oferty dla sektora morskiego poznasz na https://hms-assistance24.com/morskie-swiadectwa-zdrowia-w-gdyni-i-gdansku-i-zakres-oferty-dla-sektora-morskiego,23,pl

Morskie świadectwo zdrowia - najważniejsze informacje

Aby móc pełnić służbę na morzu, członkowie załogi muszą spełniać normy sprawności fizycznej i psychicznej związane z wykonywaniem obowiązków na statku. Zdolność zdrowotna członków załogi do pełnienia służby na morzu jest zapewniona świadectwem zdrowia wydanym przez lekarza orzecznika dla marynarzy. Co do zasady, świadectwo lekarskie jest ważne przez dwa lata od daty jego wydania. W wyjątkowych przypadkach okres ważności świadectwa może zostać ograniczony, na przykład z powodu choroby.

Świadectwa lekarskie wydawane marynarzom poniżej 18 roku życia są ważne przez jeden rok. Świadectwa lekarskie dotyczące widzenia barw są ważne przez sześć lat. Przy pierwszym wejściu do branży członkowie załogi muszą przejść "badanie przed wyjściem na morze". W przypadku rejsów międzynarodowych badanie przed wyjściem na morze musi odbyć się w ośrodku zdrowia dla marynarzy. Przepisy dotyczące ośrodków zdrowia dla marynarzy zawarte są w ustawie o opiece zdrowotnej.

Badania przed wyjściem na morze dla rejsów krajowych oraz badania okresowe dla rejsów krajowych i międzynarodowych muszą być przeprowadzone przez lekarza orzecznika dla marynarzy, ale nie muszą odbywać się w ośrodku zdrowia dla marynarzy. Każda osoba pracująca na statku musi posiadać świadectwo zatwierdzonego lekarza orzecznika o zdolności medycznej do służby na morzu. Świadectwa lekarskie są wydawane przez lekarzy orzeczników dla marynarzy i są one przedkładane armatorowi lub przedsiębiorstwu żeglugowemu. Morskie świadectwo zdrowia cena wynosi około 300 złotych.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania