Jak wygląda diagnostyka i leczenie raka prostaty

Rak prostaty - zdjęcie partnera

Nowotwór prostaty (rak gruczołu krokowego) jest obok raka płuc najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym w męskiej części populacji. Przyczyny raka prostaty nie zostały jak dotąd precyzyjnie wyjaśnione, jednak za czynniki ryzyka uważa się m.in. starszy wiek oraz predyspozycje genetyczne. W jaki sposób objawia się rak prostaty? Jak wygląda diagnostyka raka stercza i jego leczenie?

Rak prostaty a przerost gruczołu krokowego

W początkowej fazie rozwoju rak prostaty nie wywołuje zwykle żadnych charakterystycznych objawów, a symptomy, jakie towarzyszą chorobie, pokrywają się z objawami innych schorzeń spotykanych u mężczyzn. Rak prostaty współwystępuje też często z przerostem prostaty, który bywa pierwszym niepokojącym sygnałem dla mężczyzny i jednocześnie impulsem, za którego sprawą trafia on do gabinetu urologa. Podkreślić trzeba jednak, że przerost prostaty nie zawsze oznacza nowotwór, a potwierdzić go lub wykluczyć mogą dopiero odpowiednie badania diagnostyczne zlecone przez specjalistę.

Rak prostaty – objawy i diagnostyka

Najczęściej rak prostaty objawia się częstomoczem oraz trudnościami w oddawaniu moczu, które wynikają z ucisku rosnącego guza na okoliczne struktury. Choremu może towarzyszyć przy tym wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu, a sam mocz wydalany jest cienkim strumieniem. W niektórych przypadkach mogą pojawić się również zapalenie dróg moczowych, krwiomocz, ból podczas mikcji. Kiedy choroba nasila się lub pojawiają się przerzuty, ujawniają się bardziej uogólnione dolegliwości – brak apetytu, osłabienie, bóle kostne, którym towarzyszy spadek masy ciała. Ponieważ wczesne objawy raka stercza i przerostu gruczołu krokowego są podobne, diagnostyka raka prostaty wymaga wykonania specjalistycznych badań. Najczęściej w przypadku podejrzenia nowotworu stercza zleca się pomiar stężenia swoistego antygenu stercza (PSA). Ponieważ jednak badanie nie daje 100% pewności, że w organizmie rozwija się rak, standardowo, jako metody diagnostyczne doprecyzowujące rozpoznanie, stosowane są: tomografia komputerowa miednicy, ultrasonografia przezodbytnicza (TRUS) lub przezbrzuszna (TAUS) oraz multiparametryczne badanie rezonansem magnetycznym (mpMRI) pozwalające na bardzo dokładną ocenę anatomiczną gruczołu i miednicy oraz lokalizację nawet niewielkich zmian patologicznych.

Leczenie raka prostaty i rokowania

Leczenie raka prostaty jest uzależnione m.in. od stadium zaawansowania choroby czy ogólnego stanu chorego. Rokowania są tym lepsze, im wcześniej rak stercza zostanie zdiagnozowany. W terapii nowotworu stercza wykorzystywane są przede wszystkim leczenie chirurgiczne oraz leczenie napromienianiem, a więc radioterapia oraz brachyterapia, która wyróżnia się szczególnie wysoką skutecznością i zapewnia dużą precyzję leczenia. Jej nowoczesną wersję stanowi brachyterapia z zastosowaniem implantów stałych – powszechnie stosowana w Stanach Zjednoczonych i przynosząca bardzo dobre rezultaty. Brachyterapia ze stałymi implantami jest coraz częściej zalecana w terapii raka prostaty również w naszym kraju.

Radioterapia i brachyterapia raka prostaty – na czym polegają?

Radioterapia raka prostaty wykorzystuje kontrolowane dawki promieniowania w celu zahamowania rozwoju nowotworu i jego zniszczenia. Jest to najczęściej stosowana obecnie metoda radykalnego leczenia nowotworu stercza. Brachyterapia również opiera się na zastosowaniu promieniowania, ale w sposób bardziej precyzyjny, co pozwala chronić zdrowe komórki z otoczenia nowotworu. W brachyterapii z zastosowaniem implantów stałych wykorzystuje się jako źródło promieniowania tzw. seeds (ziarna), które umieszczane są w sąsiedztwie nowotworu lub nawet w jego wnętrzu, by zredukować do minimum negatywne konsekwencje promieniowania. Leczenie raka prostaty tą metodą jest aktualnie możliwe jedynie w nielicznych ośrodkach w Polsce, m.in. w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea w Poznaniu. Affidea to firma znana z tego, iż do swoich ośrodków szybko wprowadza najnowsze technologie o potwierdzonej skuteczności, by zapewnić polskim pacjentom łatwiejszy dostęp do najlepszych, najbezpieczniejszych i najdokładniejszych badań diagnostycznych oraz metod leczenia. Więcej informacji o brachyterapii można znaleźć w artykule na temat raka prostaty udostępnionym w serwisie internetowym Affidea.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania