Alergolog - czym się zajmuje, co leczy?

Stetoskop - zdjęcie partnera

Na pewno każdy z nas przynajmniej raz słyszał o takim lekarzu jak alergolog. Jednak często nie do końca wiemy, czym tak naprawdę taka osoba się zajmuje. Rodzajów alergii i jej objawów, których sami nie jesteśmy w stanie rozpoznać, jest coraz więcej. W takiej chwili pomoc wykwalifikowanego alergologa, dzięki której wrócimy do normalnego życia i pozbędziemy się niechcianych dolegliwości, może być na wagę złota. W związku z tym warto przybliżyć sylwetkę alergologa nieco bliżej. W tym artykule dowiesz się, z jakimi objawami możesz wybrać się do takiego lekarza oraz czym dokładnie się on zajmuje. Sprawdź sam!

Kim jest alergolog?

Aby zagłębić się w obszar działań alergologa, najpierw musimy odpowiedzieć na podstawowe pytanie - kim właściwie jest alergolog? Jak sama nazwa wskazuje, jest to lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób alergologicznych. Głównym sprawcą wywołującym takie choroby są alergeny, czyli substancje powodujące silną reakcję uczuleniową. Powstaje ona wskutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego podczas kontaktu z obcą substancją. W przeciwieństwie do osób zdrowych, u których taka substancja nie szkodzi, organizm osoby chorej próbuje się bronić i uruchamia systemy mechanizmów obronnych.

Reakcje alergiczne są zależne od rodzaju alergenu, stopnia nasilenia reakcji układu immunologicznego, a także drogi, przez którą uczulająca substancja dostaje się do organizmu. Alergeny można podzielić na trzy grupy:

 • Alergeny wziewne - pyłki roślin, kurz domowy, pleśń, roztocza, lateks.
 • Alergeny kontaktowe - chrom, nikiel, perfumy, kosmetyki, neomycyna, epoksydy, aminy aromatyczne, żywice epoksydowe, lanolina, konserwanty, kobalt.
 • Alergeny pokarmowe - mleko krowie (najczęściej występujący alergen u dzieci), jaja, pszenica, ryby, owoce morza, orzechy ziemne, pomidory, seler, zboża, przyprawy np. cynamon.

Jak rozpoznać alergię?

Każda wizyta u alergologa rozpoczyna się szczegółowym wywiadem, który ma na celu zebrać od pacjenta wszelkie niezbędne informacje. Zadawane pytania dotyczą przede wszystkim występujących objawów, w jakich sytuacjach się one nasilają, historii chorób, zażywanych leków, wprowadzonych zmian w odżywianiu, tendencji do chorób alergologicznych w rodzinie. Aby właściwie rozpoznać potencjalne alergeny, które są odpowiedzialne za negatywne zmiany w naszym samopoczuciu lub też wyglądzie kluczowe znaczenie ma rozmowa z pacjentem. Dzięki dokładnej analizie wyczerpujących pytań alergolog jest w stanie określić chorobę alergiczną i zastosować odpowiedni proces leczenia.

Testy alergiczne to najczęstsza metoda pozwalająca na wyodrębnienie alergenów, na które dana osoba jest uczulona. Jest to proste i szybkie badanie, które polega na wstrzyknięciu pod skórę niewielkiej ilości alergenu, która wystarczy, aby u osób uczulonych pojawiło się miejscowe zaczerwienienie lub bąbel. To wystarczający dowód, ponieważ u osób zdrowych nie będą widoczne żadne zmiany oraz dolegliwości.

Testy prowokacyjne mają na celu wywołanie reakcji alergicznej dzięki bezpośredniemu wystawieniu pacjenta na działanie alergenu. Są to doustne testy, które polegają na spożyciu małej ilości określonego pokarmu, następnie podaje się kolejne, stopniowo zwiększając dawkę. Ostatecznie pozwalają one sprawdzić, czy powodują one objawy alergii pokarmowej.

Kiedy należy się udać do alergologa?

Objawy alergiczne nie zawsze są jednoznaczne. Zazwyczaj krótko po kontakcie z jakimś alergenem pojawiają się zmiany skórne, bądź problemy związane z układem oddechowym i pokarmowym. Nawet jeśli początkowe dolegliwości wydają się niegroźne, należy udać się do swojego lekarza rodzinnego w celu dokładnej konsultacji. Będzie on w stanie stwierdzić, czy wizyta u alergologa jest nieunikniona. Pamiętaj, że szczegółowy zapis dolegliwości oraz wszelkich zmian, które zaszły w ostatnim czasie będzie cenną informacją i wskazówką do postawienia prawidłowej diagnozy przez alergologa i wyboru odpowiedniej metody leczenia. Jednak do najbardziej popularnych objawów chorób alergologicznych zalicza się katar, wysypkę, duszność, biegunkę i łzawienie oczu.

Stosowane metody leczenia

Po dokładnej konsultacji alergolog jest w stanie ustalić, na jaką substancję uczulony jest pacjent, rozpoznać rodzaj choroby, a finalnie zdecydować, jaka metoda leczenia będzie w danym przypadku najlepsza i najskuteczniejsza.

Farmakologia

Dostępnych jest wiele leków na receptę, ale też bez, które są stosowane przez alergologów po to, aby złagodzić objawy chorób alergologicznych. Do tych najpopularniejszych należą:

 • leki przeciwhistaminowe - blokują substancję chemiczną, która jest odpowiedzialna za wywołanie alergii;
 • spray steroidowy do nosa - zmniejsza obrzęk;
 • doustne leki rozszerzające oskrzela - pomagają uwolnić drogi oddechowe;
 • epinefryna - stosowana podczas anafilaksji;
 • doustne glikokortykosteroidy - łagodzą odpowiedź immunologiczną.

Pozostałe metody

Dodatkowo, inne metody, które są powszechne wybierane przez alergologów to:

 1. Zalecany brak kontaktu z alergenem, który wywołuje reakcję alergiczną np. brak zwierząt, dbanie o zdrową dietę, dokładne sprawdzenie składu wszelkich kosmetyków.
 2. Regularne płukanie jamy nosowej lub też oczu za pomocą fizjologicznego roztworu NaCl.
 3. Immunoterapia często nazywa też odczulaniem, to metoda, która pozwala na zmniejszenie reakcji układu immunologicznego na alergen dzięki regularnemu poddawaniu coraz to większych dawek alergenu. Organizm ludzki staje się wtedy bardziej odporny i jest w stanie sobie poradzić i osłabić odpowiedź immunologiczną. W związku z tym, leki nie będą już potrzebne.
 4. Szczepionki alergenowe występują w postaci kropli, które podawane są pod język, ale najczęściej są one wstrzykiwane. Jeśli chodzi o immunoterapię podjęzykową, to jest ona dostępna tylko dla ambrozji, pyłków traw oraz roztoczy. Pierwszą dawkę podaje nam lekarz w poradni alergologicznej, a następnie przyjmujemy ją sami każdego dnia.

Alergolog dziecięcy

Alergologia dziecięca nie jest dodatkową specjalizacją lekarską, w związku z czym, lekarze, którzy ukończyli alergologię, mogą leczyć zarówno starszych, jak i dzieci. Jeżeli chodzi o objawy chorób alergicznych u dzieci, to są one takie same jak u dorosłych. W tej sytuacji wiek nie jest żadnym wyznacznikiem. Jednak oprócz tych tradycyjnych dolegliwości, typu katar lub zaczerwienienia, często pojawia się silny ból, który może objawić się płaczem lub brakiem apetytu. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą, ponieważ może się okazać, że wizyta w przychodni alergologicznej będzie konieczna. Choroby alergiczne, które występują najczęściej u dzieci to m.in. alergie i nietolerancje pokarmowe, astma oskrzelowa, pokrzywka alergiczna, AZS, alergia jamy ustnej. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, jak najszybciej zasięgnij fachowej pomocy i porady.

Wizyta refundowana, czy prywatna?

Jeżeli chcesz umówić się na wizytę do alergologa, która będzie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, to musisz mieć ze sobą skierowanie. Taki dokument może wypisać Ci uprawniony do tego lekarz POZ lub inny udzielający świadczeń w ramach umowy z NFZ. Jednak musimy się liczyć z tym, że liczba chętnych pacjentów jest bardzo duża, dlatego średni czas oczekiwania do placówki medycznej dla dorosłych, jak i dla dzieci może wynosić nawet do roku.

Zawsze można umówić się na prywatną konsultację alergologiczną. Dzięki temu zaoszczędzisz swój cenny czas, a co więcej wrócisz szybciej do pełni sił. Na taką wizytę czeka się maksymalnie tydzień, a jej koszt mieści się w granicach 250 zł. Oczywiście wszystko to jest zależne od miasta. Ceny będą różne w Warszawie, a inne w mniejszym miasteczku. Przykładowo, alergolog Wrocław to koszt ok. 180 zł.

Podsumowanie

Kichanie, świszczący oddech, katar to nic przyjemnego. Z pomocą przychodzi nam alergolog - pogromca wszystkich alergii, który wie, jak zapobiec i całkowicie wyeliminować przykre objawy. To prawdziwy specjalista, który po krótkiej rozmowie jest w stanie dokładnie opracować dalszy plan działania, dostosowany do Twojej osoby. Uwolnij się od chorób alergicznych, wybierając się na wizytę do alergologa, który sprawi, że Twoje życie wróci do normy i znowu będziesz mógł się cieszyć każdą chwilą. Zaufaj profesjonalistom!

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania