Dzięki spirometrii można wcześnie wykryć groźną chorobę.

pluca(1).jpg

Dzięki spirometrii można wcześnie wykryć groźną chorobę.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc w skrócie POChP prowadzi do bardzo ciężkiego stanu pacjenta. Jest choroba wyniszczająca organizm kończąca się inwalidztwem oddechowym i skracającym życie o 10-15 lat. Jednakże jak mówili w trakcie tego tygodniowej konferencji w stolicy eksperci dzięki badaniom spirometrycznym możliwe jest wczesne wykrycie choroby i znaczne wydłużenie życia pacjentów.

W trakcie konferencji lekarze zachęcali Polaków aby uczestniczyli w bezpłatnych badaniach spirometrycznych które będą miały miejsce na terenie całego kraju 14 października w 240 medycznych placówkach z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Spirometrii. Lista ośrodków gdzie można wykonać bezpłatne badanie profilaktyczne można znaleźć na stronie Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP który jest pomysłodawca i współorganizatorem akcji badań. Jak na mówił na konferencji dr Piotr Dąbrowski z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawę będący jednocześnie prezesem federacji spirometria jest badaniem które powinno być wykonywane przez każdego po przekroczeniu 40 roku życia zwłaszcza jeżeli taka osoba pali od wielu lat lub kiedyś paliła papierosy. Nałóg palenia jest główną przyczyna i czynnikiem ryzyka choroby gdyż odpowiada za 80-85% przypadków zachorowań. Statystyki pokazują iż przewlekłą obturacyjna choroba płuc jest chorobą która dotyka co 10 osobę po 40 roku życia w naszym kraju i na dzień dzisiejszy szacuje się iż w świecie na POChP choruje około 210 mln osób lecz część jest nawet zdania iż liczba ta sięga nawet 600 mln. Choroba jest przyczyna przedwczesnej śmierci i skraca życie o nawet 10-15 lat. W Polsce choruje około 2,5 mln osób ale jak pokazują niektóre badania nawet 80% chorych nawet nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Z danych jakie zostały zaprezentowane w trakcie konferencji wynika iż choroba jest 4-tą z kolejności która odpowiednia za największe ilości zgonów ludzkości iż plasuje się za zawałami serca, udarami mózgu i zapaleniu płuc. Jednakże śmiertelność z jej powodu jest wciąż niedoszacowana gdyż nie jest ona często bezpośrednią przyczyną zgonów - często związana jest z nią niewydolność serca. WHO szacuje iż w roku 2030 choroba ta będzie w tym niechlubnym rankingu zajmowała już trzecie miejsce przed zapaleniami płuc.

Choroba jest możliwa do wczesnego wykrycia w okresie w którym jeszcze nie pojawiają się uciążliwe objawy i można ją rozpoznać dzięki regularnym badaniom spirometrycznym.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania