Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności o aspartamie

diet-coke.jpg

W rygorystycznym przeglądzie badań nad aspartamem i jego produktami rozpadu, z udziałem zarówno człowieka i zwierząt, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa żywności stwierdził, że sztuczny słodzik jest bezpieczny do konsumpcji przez człowieka w obecnych dopuszczalnych dawkach dziennego spożycia.

Dr Alicja Mortensen, który pełni funkcję przewodniczącej panelu ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności, w Europejskim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) mówi:

"Opinia ta stanowi jedną z najbardziej kompleksowych ocen ryzyka aspartamu jaką kiedykolwiek podjęto. To krok w kierunku wzmocnienia zaufania konsumentów w podtrzymywanie naukowego systemu bezpieczeństwa żywności UE i regulacji dodatków do żywności."

Aspartam
Aspartam jest sztuczną, niesacharydową substancją słodzącą, około 200 razy słodszą od cukru, która jest dodawana do żywności i napojów na całym świecie od ponad 25 lat. W Unii Europejskiej, jest skodyfikowana jako E951.

Aspartam znajduje się w tysiącach produktów, w tym w żywności, dietetycznych napojach gazowanych i innych napojach, jogurtach, gumach do żucia i innych niskokalorycznych lub bezcukrowych produktach spożywczych.

Aspartam jest niebezpieczny dla osób z fenyloketonurią (PKU)
Fenyloketonuria (PKU) jest poważnym, wrodzonym zaburzeniem przemiany materii, które wpływa na około 1/10.000 osób. Nieleczona może spowodować poważne uszkodzenie mózgu.

Osoby z fenyloketonurią nie mogą bezpiecznie spożywać aspartamu, ponieważ ich organizm nie jest zdolny do metabolizowanie jednego z produktów jego rozpadu, aminokwasu o nazwie fenyloalanina. W zamian gromadzi się do niebezpiecznego poziomu, który jest szczególnie toksyczny dla płodu rozwijającego się u kobiet cierpiących na fenyloketonurię.

W wielu krajach, wszystkie produkty zawierające aspartam muszą być wyraźnie oznakowane, więc osoby z fenyloketonurią mogą unikać spożywania tych produktów.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania