Igła fotonowa z centrum w Świerku bezie służyć w walce z rakiem piersi.

W Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku jest produkowana druga generacja igieł fotonowych dzięki którym pacjenci po operacji usunięcia raka piersi będą mogły uniknąć kilkutygodniowej serii naświetlań pooperacyjnych.

Jak informują lekarze dla wielu chorych usunięcie nowotworu piersi nie oznacza zakończenia walki z chorobą. Po przeprowadzonej operacji z reguły należy przeprowadzić cykl naświetlań trwający kilka tygodni tak aby zniwelowań w jak największym stopniu możliwość nawrotu choroby. Dzięki zbudowanej w NCBJ igle fotonowej które jest przeznaczona do użycia jeszcze w trakcie zabiegu chirurgicznego usunięcia nowotworu w pewnych przypadkach naświetlania stają się zupełnie zbędne. Igły fotonowe są miniaturowymi akceleratorami medycznymi które produkują w sobie promieniowanie rentgenowskie o precyzyjnie ustalonych cechach. Dzięki niemu igły foto nowe mogą być używane do likwidowanie ewentualnych ognisk nowotworu powstałych po operacji usunięcia guza. Jak podaje NCBJ w swoim komunikacie igła fotonowa przez nich wyprodukowana jest przeznaczona do brachyterapii elektronowej czyli naświetlania pacjenta od jego wnętrza. Po zabiegu usunięcia guza jest ona wprowadzana w jego miejsce. Igła NALR jest niewielka i w całości umieszczana na manipulatorze tak aby lekarz mógł ją swobodnie przemieszczać i zablokować w wybranym położeniu. Na czas naświetlania który wynosi około minut personel opuszcza salę operacyjną lecz dzięki komunikacji igły z komputerem i ciągle prowadzonemu pomiarowi promieniowania wytwarzanego przez igłę prowadzący zabieg maja pełną kontrolę nad przebiegiem naświetlania. Po okresie naświetlania rana pooperacyjna jest zaszywana a pacjenta już na drugi dzień może powrócić do domu.

Prace nad wersją demonstracyjną igły fotonowej zostały ukończone w roku 2011 a pierwsze testy kliniczne powinny ruszyć za kilka miesięcy.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania