Marihuana w formie tabletki zapewnia większą ulgę niż jej palenie

marihuana,  scottchan / www.freedigitalphotos.net

Według nowego badania marihuana w formie tabletki zapewnia większą ulgę niż jej palenie.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku i zostało opublikowane w czasopiśmie Neuropsychopharmacology.

Pigułka, znana jako Dronabinol, zawiera aktywny składnik marihuany - tetrahydrokanabinol (THC) - i została już dopuszczona do leczenia pacjentów z nudnościami i wymiotami po chemioterapii i AIDS.

Naukowcy stwierdzili, że:
"Ostatnie badania pokazały potencjał terapeutyczny kannabinoidów w leczeniu bólu, przy czym nikt nie porównał przeciwbólowej efektywności palenia i przyjmowania doustnie tetrahydrokannabinolu (THC; dronabinol)”

W badaniu wzięło udział 30 uczestników (15 mężczyzn i 15 kobiet), którzy byli palaczami marihuany. Naukowcy Ziva Cooper i Margaret Haney codziennie porównywały reakcje badanych na ból.

Ochotnicy zostali poproszeni o palenie marihuany, przyjmowanie doustnie dronabinolu lub placebo. Następnie wzięli udział w eksperymencie polegającym na zanurzeniu ręki w kąpieli bardzo zimnej wody (4 stopnie Celsjusza) do 2 minut.

Zapisano jak długo czasu upłynęło do zgłoszenia bólu (wrażliwość na ból) i wyjęcia ręki z wody (tolerancja bólu).

Dawno temu badania wykazały, że palenie marihuany zmniejsza objawy bólu, poprawia nastrój i pomaga spać pacjentom z przewlekłym bólem neuropatycznym.

Jednak, w obecnym badaniu eksperci pokazali, że lek Dronabinol powoduje długotrwały efekt dotyczący wrażliwości na ból i stosujący go ludzie są mniej podatni na nadużycia w porównaniu do marihuany.

Autorzy zaznaczyli, że raport dotyczy ludzi, którzy wcześniej palili codziennie marihuanę i skutki przyjmowania Dronabinolu przez niepalących nie są jeszcze znane.

Mimo, że kolejne badania są niezbędne, wyniki pokazują potencjał medyczny zastosowania tabletek zawierających THC.

Źródło: medicinalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania