Nieduża rana. Jak sobie z nią poradzić?

Opatrunek - zdjęcie partnera

W życiu codziennym, podczas wykonywania obowiązków domowych, bawienia się z dziećmi lub aktywności na świeżym powietrzu, istnieje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu oraz zdrowiu naszych najbliższych. Nawet niewielkie obrażenia, takie jak zadrapania, skaleczenia, otarcia, oparzenia lub rozcięcia skóry, jeśli nie zostaną odpowiednio oczyszczone i zabezpieczone, mogą prowadzić do poważnych infekcji. Jak zatem zapobiec problemom z małymi ranami? Czy wystarczy plaster z opatrunkiem? Podpowiadamy.

Jak w kilku krokach opatrzyć niedużą ranę?

Zanim przystąpisz do opatrywania rany, jako pierwszy krok powinieneś umyć ręce. Następnie osusz miejsce obrażenia, używając gazika, który pochłonie wydzielającą się z rany wilgoć. Do osuszania użyj sterylnego, suchego gazika jałowego, dostępnego powszechnie w aptekach. To proces kluczowy, ponieważ wydzieliny z rany mogą podrażnić zdrową skórę.

Po osuszeniu rany, usuń wszelkie widoczne zanieczyszczenia, takie jak strzępy ubrania, piasek czy trawa, ewentualnie posłuż się pęsetą. Następnie oczyść ranę za pomocą antyseptycznego sprayu pod ciśnieniem, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, i poczekaj, aż środek wyschnie. Dlaczego ten etap jest tak istotny? Ponieważ na powierzchni rany może utworzyć się wspomniany wcześniej biofilm bakteryjny, który umożliwia bakteriom swobodne namnażanie. Badania wykazały, że to opóźnia proces gojenia rany. Zwykłe umycie rany wodą nie jest wystarczające do usunięcia tego biofilmu bakteryjnego, co może prowadzić do infekcji, utrudniać gojenie i zwiększać koszty leczenia rany. Po ustąpieniu krwawienia, należy odpowiednio zabezpieczyć ranę, aby mogła spokojnie się goić.

Plaster z opatrunkiem - czym opatrywać niewielkie rany?

W zależności od rodzaju rany, dostępne są różne opcje plastrów i opatrunków. Na niewielkie skaleczenia i otarcia zaleca się stosowanie plastrów, takich jak plaster z opatrunkiem lub plastry piankowe, które zapewniają dodatkowy komfort. Natomiast większe rany, w tym pooperacyjne i te, które goją się dłużej, wymagają opatrunków, takich jak klasyczne włókninowe lub wodoodporne.

Jeśli mamy do czynienia z ranami ciętymi, np. powstałymi na skutek kontaktu z kawałkiem szkła lub nożem, możemy je zabezpieczyć za pomocą pasków zamykających rany, znanych jako steri-strip, które mogą zastąpić szwy chirurgiczne. Dysponując wiedzą na temat zasad profilaktyki i opatrywania ran oraz posiadając odpowiednio wyposażoną apteczkę, będziesz w stanie skutecznie radzić sobie w trudnych sytuacjach i zmniejszać ryzyko infekcji i powikłań. Dzięki temu rany będą goiły się szybciej, a Ty będziesz w stanie wykonywać codzienne czynności bez przeszkód.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania