Periodontolog radzi: Jak dbać o zdrowie dziąseł i uniknąć chorób przyzębia?

Gabinet stomatologiczny - zdjęcie partnera

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko dobra kondycja zębów, ale też dziąseł. Brak odpowiedniej higieny i zaniedbania w tym obszarze mogą prowadzić do rozwoju chorób przyzębia i stanów zapalnych. Niektórzy z nas, z uwagi na obciążenia genetyczne, są na nie narażeni bardziej niż inni.Jednak wszyscy powinni dbać o regularne odwiedzanie stomatologa, a w razie konieczności także periodontologa. Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa profilaktyka periodontologiczna.

Podstawą odpowiednia higiena jamy ustnej

Na pewno nie zaskoczy Cię to, że podstawą w profilaktyce chorób dziąseł oraz przyzębia jest prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej. Oczywiście podstawą pozostaje szczotkowanie zębów – rano i wieczorem. Dbaj przy tym o czas szczotkowania, jak również prawidłową technikę. Nie wybieraj szczoteczek z twardym włosiem, zwłaszcza, jeśli masz skłonności do krwawienia dziąseł. Sięgaj po pasty o działaniu antybakteryjnym, które ograniczają gromadzenie płytki nazębnej i pomagają utrzymać dziąsła w zdrowiu, chroniąc je przed uszkodzeniami czy stanami zapalnymi.

Bezpłatne zdjęcie młoda kobieta trzyma szczoteczkę do zębów i szklankę wody

Jednak musisz wiedzieć, że zazwyczaj z pomocą szczoteczki nie dotrzesz do szczelin i szpar w zębach. Te wymagają specjalnego opracowania, dlatego nie wahaj się sięgnąć po nici dentystyczne. Nić stosuj regularnie, lecz delikatnie, bo agresywne ruchy mogą tylko nasilać krwawienia.

Prawidłowa dieta też ma znaczenie

Dla naszych zębów, ale też dziąseł, nie bez znaczenia jest to, co jesz i pijesz. Złe nawyki żywieniowe mogą niekorzystnie wpływać na stan jamy ustnej, wywołując lub zaostrzając objawy periodontologiczne. Dlatego zadbaj o odpowiednią dawkę witaminy D, która wspiera ogólnie układ immunologiczny. Przyjmuj produkty bogate w białko, witaminy z grupy B oraz C, która hamuje krwawienia.

Najwięcej wartości mają warzywa surowe, takie jak rzepa, rzodkiewka czy marchew. Dodawaj je do potraw lub jedz solo, żując przez około 2 minuty. To prawdziwy masaż dla zębów. Ciekawostką jest też ser żółty, który zawiera w składzie difosforany wykorzystywane tez w pastach do zębów. Może więc przeciwdziałać próchnicy i podnosić pH płytki nazębnej.

Regularne kontrole stomatologiczne

Większość z nas wie, jak duże znaczenie dla zdrowia i pięknego uśmiechu ma regularne odwiedzane stomatologa. Niestety często o tym zapominamy, umawiając się na wizyty kontrolne co kilka lat. To błąd, zwłaszcza, gdy:

  • zauważasz u siebie niepokojące objawy – obrzęk dziąseł, krwawienie z dziąseł, nadwrażliwość dziąseł na ciepło i zimno,
  • w Twojej rodzinie występują przypadki chorób dziąseł i rodzice lub dziadkowie mieli problemy periodontologiczne.

Bezpłatne zdjęcie idealny uśmiech z białymi zębami, zbliżenie

Pamiętaj, że dobra kondycja dziąseł wpływa też na zęby, czyli ich solidne utrzymanie w kościach. Jeżeli nie chcesz doprowadzić do rozwoju paradontozy, kontroluj stan jamy ustnej poprzez staranną higienę codzienną, zdrową dietę oraz regularne kontrole dentystyczne.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania