Rozpoznawanie i leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego

Fizjoterapia zespołu rowka nerwu łokciowego - zdjęcie partnera

Nerw łokciowy jest jednym z nerwów splotu ramiennego w części podobojczykowej. Przebiega od splotu barkowego do nadgarstka, odpowiada za unerwienie w obrębie dłoni. Ze względu na długość nerwu jego przewodnictwo może być zaburzone na różnych poziomach. Często do ucisku nerwu dochodzi w przyśrodkowej części stawu łokciowego nazwanej  rowkiem nerwu łokciowego.

Zespół rowka nerwu łokciowego inaczej zespół kanału nerwu łokciowego jest jedną z najczęstszych patologii w obrębie kończyn górnych, zaliczanych do grupy neuropatii uciskowych. Schorzenie powstaje na skutek ucisku i podrażnienia nerwu łokciowego w okolicy  rowka nerwu łokciowego. Do uszkodzenia nerwu najczęściej dochodzi w wyniku ucisku w miejscach anatomicznych przewężeń, gdzie nerw przebiega w  bliskim sąsiedztwie kości i więzadeł.

Przyczyną powstania zespołu rowka nerwu łokciowego najczęściej są urazy, zmiany zapalne lub zwyrodnieniowe, koślawość łokcia czy wrodzone podwichnięcia stawu łokciowego. Czynnikiem dodatkowym może być aktywność fizyczna polegającą na częstych ruchach zginania i prostowania lub długotrwałe utrzymywanie kończyny górnej zgiętej w stawie łokciowym. Przyczyną patologii może być również ganglion (torbiel galaretowata) powstający w wyniku przeciążeń stawu, zapalenia torebek stawowych lub zmian zwyrodnieniowych.

Objawy, rozpoznawanie zespołu rowka nerwu łokciowego

Typowe objawy zespołu kanału nerwu łokciowego to nieprzyjemne doznania czuciowe, parestezje takie jak: drętwienie, mrowienie, pieczenie, kłucie, uczucie „przepływania prądu” w obrębie małego (V palec) i serdecznego palca (IV palec) ręki. Występują bóle w okolicy stawu łokciowego szczególnie nasilające się w nocy. Po pewnym czasie pojawiają się osłabienia mięśni w obrębie dłoni prowadzące do zaburzenia ruchomości palców i nadgarstka. Często na przebiegu nerwu występuje tkliwość palpacyjna. 

W zaawansowanym stadium schorzenia charakterystyczne są zaniki mięśniowe. Pacjenci z podobnymi objawami kierowani są do ortopedy w celu przeprowadzenia stosownych badań i ustalenia sposobu leczenia. Lekarz zbiera wywiad dotyczący opisu dolegliwości, okoliczności pojawienia się objawów, rodzaju wykonywanej pracy i chorób towarzyszących. Ocenia siłę mięśni kończyny, czucie w badanym obszarze, bolesność dotykową i ruchomość stawu łokciowego. W celu potwierdzenia rozpoznania, określenia stopnia i dokładnej lokalizacji uszkodzenia wykonuje się badania przewodzenia impulsów w nerwie łokciowym (EMG, ENG). Pomocne mogą być badania obrazowe jak RTG czy rezonans magnetyczny stawu łokciowego.

Leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego

W przypadkach, gdy nie doszło do nieodwracalnych zmian i nerw nie uległ znacznej degradacji, jest możliwe wyleczenie zespołu kanału nerwu łokciowego, leczenie zabiegowe daje dobre efekty. W klinikach ortopedii i medycyny sportowej jak Szpital Carolina, w początkowej fazie schorzenia stosuje się leczenie zachowawcze polegające na zmniejszeniu dolegliwości bólowych przy pomocy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków przeciwbólowych.  Działania przeciwobrzękowe, unieruchomienie i zmiana  przyzwyczajeń ruchowych pacjenta, pod kontrolą specjalistów, często daje oczekiwane rezultaty.  

W przypadku braku rezultatów leczenia zachowawczego należy rozważyć leczenie operacyjne polegające na dekompresji stawu łokciowego. Usunięcia tkanek uciskających na nerw, można wykonać metodą tradycyjną, na otwarto, lub metodą artroskopową za pomocą kamery i narzędzi specjalistycznych.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania