Stres zmniejsza naszą zdolność do radzenia sobie z bólem fizycznym

Pain In Abdomen, marin / www.freedigitalphotos.net

Stres - każdy z nas w pewnym momencie go doświadczył. Nie tylko wywiera negatywny wpływ na naszą psychikę, ale także - jak wynika z najnowszego badania - może zmniejszać naszą zdolność do wytrzymywania bólu fizycznego. Badanie opublikowano na łamach czasopisma Pain.

W badaniu obejmującym 29 mężczyzn, zespół badawczy - kierowany przez prof Ruth Defrin z Wydziału Fizjoterapii na Tel Aviv University w Izraelu - odkrył, że stres psychologiczny znacznie zwiększa intensywność bólu, jednocześnie zmniejszając zdolność do radzenia sobie z nim.

Uczestnicy musieli wziąć udział w teście zwanym Montreal Imaging Stress Task (MIST), który jest algorytmem komputerowym mającym na celu wywołanie stresu psychologicznego.

Naukowcy opisują MIST jako "sztuczkę psychologiczną". Polega ona na tym, że uczestnicy odpowiadają na szereg pytań testowych. Zanim udzielą odpowiedzi na pytania, mówi się im, że średni wynik jaki jest osiągany przez przeciętną osobę wynosi 80-90%. Jednak uczestnicy nie są w stanie zdobyć wyniku powyżej 45%, bez względu na to, jak ciężko próbują, co przyczynia się do tego, że stają się zestresowani psychicznie.

Uczestników badania, przed i po teście MIST, poddano serii eksperymentów, które oceniały ich próg bólu na ciepło i ich zdolność radzenia sobie z bólem takiego rodzaju. Na przykład, w jednym eksperymencie, uczestnicy zostali narażeni na stopniowo rosnący bodziec cieplny i zostali poproszeni o wskazanie, w jakim momencie, punkcie poczuli ból.

Naukowcy przed oceną tego jak stres wpływa na zdolność uczestników do wytrzymania bólu, podzielili ich na grupy na podstawie ich poziomu stresu mierzonego testem MIST.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania