Zaćma: Co Może Pójść Nie Tak Po Operacji?

Uśmiechnięty młody człowiek na łące - zdjęcie partnera

Operacja zaćmy to powszechny i zazwyczaj bezpieczny zabieg, który przywraca jasność widzenia wielu osobom na całym świecie. Jednak, jak każda interwencja medyczna, nie jest pozbawiona ryzyka powikłań. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym problemom, które mogą wystąpić po operacji zaćmy, abyś Ty, jako pacjent, był lepiej przygotowany i wiedział, kiedy szukać pomocy medycznej.

Niepokojące objawy po operacji zaćmy: kiedy zgłosić się do lekarza

Po operacji zaćmy większość pacjentów doświadcza szybkiego powrotu do zdrowia i poprawy widzenia. Jednak w niektórych przypadkach mogą wystąpić objawy, które wymagają natychmiastowej uwagi medycznej. Do tych objawów należą:

 1. Ostre bóle oka.
 2. Nagły spadek ostrości wzroku.
 3. Zwiększone światłowstręt.
 4. Widoczne zmętnienie wzroku.

Powszechne powikłania po operacji zaćmy

Chociaż poważne powikłania po operacji zaćmy są rzadkie, istnieje kilka mniej groźnych, ale częstszych problemów, które mogą się pojawić:

 1. Suche oczy: Jest to tymczasowy stan, który zazwyczaj ustępuje po kilku dniach. Może być łagodzony za pomocą kropli nawilżających.
 2. Zaczerwienienie i podrażnienie oka: To częsta reakcja po operacji, która powinna minąć w ciągu kilku dni. W przypadku utrzymywania się tych objawów, należy skonsultować się z lekarzem.
 3. Zapalenie powiek: W niektórych przypadkach, może dojść do zapalenia powiek, które jest zwykle leczone przez stosowanie odpowiednich maści.

Rzadkie, Ale Poważne Powikłania

Niektóre powikłania są mniej powszechne, ale wymagają natychmiastowej uwagi medycznej:

 1. Odklejenie siatkówki: Jest to poważny stan, który może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku, jeśli nie zostanie szybko leczony.
 2. Zapalenie wewnątrzgałkowe: To stan zapalny, który może prowadzić do trwałego uszkodzenia oka.
 3. Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe: Może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego i w konsekwencji do utraty wzroku.

Jak zapobiegać powikłaniom po operacji zaćmy?

Zapobieganie powikłaniom zaczyna się już przed operacją. Ważne jest, aby przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza dotyczących przygotowania do zabiegu oraz postępowania pooperacyjnego. Regularne wizyty kontrolne oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących stosowania kropli do oczu i unikania pewnych aktywności są kluczowe dla szybkiego i bezproblemowego powrotu do zdrowia.

Podsumowanie

Operacja zaćmy jest bezpieczna i skuteczna, ale jak każdy zabieg medyczny, niesie za sobą ryzyko powikłań. Wiedza o tym, czego się spodziewać i kiedy szukać pomocy, jest kluczowa dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pamiętaj, że regularne kontrole i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich to najlepszy sposób na uniknięcie powikłań po operacji zaćmy. Informacje potrzebne do zredagownia tego wpisu znaleźliśmy na stronie internetowej Kardiotel: https://kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/241-powiklania-po-operacji-zacmy-co-powinno-zaniepokoic

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania