Co się zmieniło w kwestii zwolnienia L4? 

Lekarz z tabletem - zdjęcie partnera

Możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego to bardzo ważna sprawa dla każdej osoby, która rozpoczyna nową pracę - chcemy mieć pewność, że w razie choroby, nie zostaniemy pozostawieni bez pieniędzy. Trzeba jednak być na bieżąco ze wszystkimi zmianami, które zostają wprowadzone – a w ostatnich latach zmieniło się całkiem sporo. Dawne zwolnienie L4 to teraz e-zwolnienie, którego nie musimy już samodzielnie zanosić do pracodawcy. 

 

Czy jest to duża różnica w porównaniu z tym, co było wcześniej? Tak, ponieważ w ten sposób ułatwiono pracownikowi przekazanie pracodawcy informacji o swojej chorobie. Wcześniej konieczne było załatwienie dużej ilości formalności - a pamiętajmy, że dana osoba musiała to wszystko robić w czasie choroby i na pewno nie było to przyjemne oraz bezpieczne. Teraz jednak e-zwolnienie przesyłane jest pomiędzy lekarzem i pracodawcą za pomocą specjalnego systemu PUE. To tam znajdują się wszystkie niezbędne informacje, a pacjent może w spokoju odpoczywać bez martwienia się o to, że formularz L4 nie zostanie dostarczony wszędzie tam, gdzie musi on trafić.


 

Więcej zalet takiego rozwiązania 

 

To nie koniec zalet e-zwolnienia. Na pewno warto tutaj wspomnieć też o tym, że jeżeli lekarz uzna to za słuszne to może wystawić takie e-zwolnienie nawet na 3 dni wstecz. Dlaczego może to być konieczne? Ponieważ czasami mamy problemy z tym, aby dostać się na wizytę w naszej przychodni - każdy pacjent doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kolejki bywają ogromne. Wtedy często musimy wykorzystać swoje własne dni urlopowe w pracy, bo nie chcemy nikogo zarazić - a to nie jest też przecież idealne i sprawiedliwe rozwiązanie. Jeżeli więc wybierzemy się na wizytę i dostaniemy e-zwolnienie to możemy też liczyć na to, iż zostaną w nim uwzględnione wcześniejsze dni choroby.


 

E-zwolnienie – co dokładnie otrzymujemy?  

 

Na pewno trzeba tutaj pamiętać o tym, że zarówno L4, jak i e-zwolnienie – zawsze gwarantowały nam tylko 80% wynagrodzenia, które otrzymujemy w czasie, gdy jesteśmy chorzy. Dobrze jest jednak zdawać sobie sprawę z kilku wyjątków, które tutaj występują. Zdarzają się sytuacje, w których e-zwolnienie zapewni nam 100% wynagrodzenia. Kiedy tak się stanie? Przede wszystkim mogą na to liczyć chorujące kobiety w ciąży oraz osoby, które uległy wypadkowi w miejscu pracy lub w drodze do bądź z tej pracy. Warto znać swoje prawa pracownicze, bo dzięki temu jesteśmy chronieni na wypadek, gdy nasz pracodawca będzie próbował zachować się nieuczciwie. Pamiętajmy, że choroba może przydarzyć się każdemu - nie możemy unikać wizyt u lekarza, bo nie chcemy narazić się na zwolnienie. Każdy zasługuje na odpoczynek i poczucie bezpieczeństwa wynikające z tego, że dalej otrzymamy jakąś część swojej wypłaty. 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania