Zapalenie ścięgna: przyczyny, objawy, leczenie

Ścięgno - zdjęcie partnera

Może sprawić sporo bólu i poważnie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Jak poradzić sobie z takim problemem, jakim jest zapalenie ścięgna?

Jakie objawy mogą świadczyć o początkach problemów?

Zapalenie ścięgna jest jednym z tych problemów, który wiąże się z dość charakterystycznymi dolegliwościami. Jakie objawy świadczyć mogą zatem o początkach problemów? Ból, sztywność oraz obrzęk, który pojawia się w obrębie np. barku, palców, kostki, pięty lub kolana, to jeden z pierwszych symptomów tej choroby.

Z czasem pojawia się kolejny problem, jakim jest silny ból w obrębie chorego stawu. Ponieważ ból taki znacznie utrudnia choremu swobodne poruszanie się, ważną kwestią staje się podjęcie w porę odpowiedniego leczenia.

biegacz na torze po rozgrzaniu ścięgien i mięśni przed treningiem

Kto jest szczególnie narażony na zapalenie ścięgna?

Zapalenie ścięgna jest chorobą, która może dopaść każdego, kto narażony jest na przeciążenie mięśni i stawów. Objawy tej choroby bardzo często pojawiają się wśród osób aktywnych, w przypadku których przyczyną problemów stają się zbyt forsowne treningi lub nieprawidłowe wykonywanie poszczególnych ćwiczeń.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, w przypadku których do takiego przeciążenia dochodzi znacznie szybciej, oraz te osoby, których praca wymaga ciągłego wykonywania tych samych ruchów.

Jak pokonać chorobę? Metody leczenia

Zapalenie ścięgna to ból i nasilające się problemy z poruszaniem się. Dolegliwości te sprawiają, że znalezienie skutecznej metody łagodzenia bólu i leczenia stanu zapalnego staje się kwestią bardzo ważną. Co można zrobić, by złagodzić uciążliwe dolegliwości? Unieruchomienie chorej części ciała to podstawa. Pomoże w tym m. in. temblak lub bandaż elastyczny, którym można owinąć chory staw. Pomocne może się też okazać przykładanie torby z lodem, gdyż zimno pomaga łagodzić ból związany z ostrym zapaleniem ścięgna.

W chwili, gdy głównym problemem chorego jest przewlekłe zapalenie ścięgna, wskazane jest jednak leczenie ciepłem. Dlaczego? Bo ciepłe okłady pomocą poprawić ukrwienie oraz sprawią, że chore tkanki będą się szybciej goić.

Kiedy warto zgłosić się do lekarza oraz dlaczego warto udać się na prywatną konsultację z badaniem USG u ortopedy? W chwili, gdy po kilku dniach leczenia domowymi metodami ból nie przejdzie, wizyta taka stanie się koniecznością. Warto jednak wybrać się do lekarza znacznie wcześniej, czyli w chwili, gdy dostrzeżemy pierwsze objawy zapalenia ścięgna.

Na jakie wsparcie ze strony ortopedy możemy liczyć?

Leczenie w przypadku takiego problemu polega zazwyczaj na zastosowaniu zastrzyków z kortyzonu. Taki zastrzyk ma pomóc w walce z bólem oraz stanem zapalnym. W chwili, gdy pacjent cierpi w powodu ostrego zapalenia ścięgna, niezbędne może się okazać unieruchomienie chorego stawu. W najpoważniejszych przypadkach, a więc w chwili, gdy dochodzi do zerwania ścięgna, niezbędne staje się leczenie operacyjne, polegające na zszyciu chorego ścięgna.

Bezcenna profilaktyka: co można zrobić?

Ponieważ zapalenie ścięgna może nam sprawić sporo problemów, warto w porę zapewnić sobie maksymalną ochronę przed pojawieniem się takiego problemu. Co można zrobić? Profilaktyka w przypadku zapalenia ścięgna opiera się na kilku bardzo prostych zasadach. Stosowanie się do nich pomoże głównie tym, którzy często trenują. Co jest najważniejsze w ich przypadku? Rozsądny program treningowy, umiar oraz pamięć o tak ważnej części każdego treningu, jakim jest rozgrzewka.

Zapalenie ścięgna może nam sprawić wiele problemów. Na szczęście leczenie tej przypadłości nie sprawia już zbyt wielkich problemów, a szeroka wiedza na temat przyczyn powstawania takiego stanu zapalnego sprawia, że każdy z nas może w porę dostosować się do podstawowych zasad profilaktyki.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania