Jak się diagnozuje AZS? Postępowanie w chorobie krok po kroku

Jak sie diagnozuje AZS - zdjęcie partnera

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to przewlekła i nawracająca choroba zapalna skóry, przejawiająca okresy zaostrzeń i remisji. Coraz częściej dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, przy czym są to głównie osoby cierpiące z powodu alergii. Nieleczona może skutkować poważnymi konsekwencjami estetycznymi i zdrowotnymi, dlatego warto wiedzieć, na czym polega postępowanie w chorobie AZS.

Objawy AZS

Do charakterystycznych objawów AZS należy zaczerwienienie i suchość skóry. Typowy jest także uporczywy świąd, który utrudnia chorym normalne funkcjonowanie. W związku z częstym i silnym drapaniem, na skórze mogą pojawić się krwawe, bolesne rany. Szczególnie dotyczy to zgięcia kolan i łokci, gdyż podczas ruchu są one narażone na nieustanne tarcie, co zaś podrażnia skórę. Również działanie substancji drażniących negatywnie wpływa na stan skóry, bo pozbawia ją płaszczu lipidowego, czyli jej naturalnej bariery ochronnej. AZS może zająć całą powierzchnię ciała (jest to tzw. erytrodermia), jednak znacznie częściej atakuje kończyny, szyję i twarz (policzki). W zaostrzeniu choroby można zauważyć czerwone wykwity, rumień oraz łuszczący się naskórek. Atopowe zapalenie skóry uważa się za chorobę psychosomatyczną, ponieważ często wywołuje ją nagły i silny stres.

Diagnostyka AZS

Diagnoza AZS opiera się przede wszystkim na zebraniu przez lekarza szczegółowego wywiadu medycznego oraz ocenie pojawiających się objawów. Jeżeli wskazują one na atopowe zapalenie skóry, zlecane są odpowiednie badania. AZS wiąże się z nieprawidłową reakcją autoimmunologiczną, dlatego duże znaczenie w diagnostyce ma badanie polegające na oznaczeniu całkowitego lub swoistego stężenia przeciwciał (immunoglobulin) IgE. Za normę uznaje się 100 IU/ml, jednak w krwi większości chorych stwierdza się, że ten poziom jest podwyższony. Im bardziej, tym w gorszym stanie znajduje się zmieniona chorobowo skóra. Przy badaniach na przeciwciała trzeba wziąć pod uwagę fakt, że u ok. 20% pacjentów stężenie IgE nie przekracza podanej normy. Mówi się wtedy o znacznie rzadszej odmianie AZS — wewnątrzpochodnej — której nie powodują alergeny ani tym samym reakcja odpornościowa. Diagnoza AZS może zostać postawiona także po wykonaniu punktowych testów skórnych.

Leczenie AZS

Znaczący wpływ na rozwój atopowego zapalenia skóry i zaostrzenie jego objawów mają predyspozycje genetyczne, czynniki środowiskowe, uszkodzenie bariery skórnej oraz zaburzenia układu immunologicznego, dlatego postępowanie w chorobie AZS jest wielokierunkowe. Przede wszystkim należy odpowiednio pielęgnować wrażliwą, atopową skórę, stosując dedykowane emolienty, które pomagają w nawilżeniu oraz regeneracji naskórka. Na leczenie zmian skórnych korzystnie wpływają leki przeciwzapalne, spośród których tymi pierwszego rzutu są miejscowe glikokortykosteroidy (mGKS). Wykazują one działanie przeciwbakteryjne i odkażające, co ma szczególne znaczenie u chorych z powodu powtarzających się bakteryjnych zakażeń skóry. W profilaktyce AZS zaleca się wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych w celu podaży witaminy D, a gdy nie jest to możliwe, wówczas warto ją suplementować.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, w tym zmian skórnych, należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia ich przyczyny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://febumed.pl/oferta_/56-Atopowe-zapalenie-skory-AZS-i-egzema-leczenie

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania