Jak masaże wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne?

Masaż brzucha - zdjęcie partnera

Masaże stosuje się od wieków. Stanowią one sposób na zrelaksowanie się, ale też bywają ważnym elementem skutecznego procesu rehabilitacji, pomagając wrócić wielu pacjentom do pełni sił. W zależności od indywidualnych potrzeb można znaleźć mocno zróżnicowane formy zabiegów, pozwalające uzyskać odpowiednie rezultaty.

W jaki sposób masaż wspomaga zdrowie fizyczne i psychiczne? Na jakie masaże warto się zapisać? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Różne rodzaje masażu – sposób na zdrowie i dobre samopoczucie

Masaże były stosowane od wieków w rozmaitych kulturach jako zabieg leczniczy lub pielęgnacyjny. Głównie wiążemy je z obszarem orientalnym, skąd pochodzą niezmiernie popularne masaże tajskie lub balijskie. Można jednak spotkać się też choćby z równie egzotycznymi masażami hawajskimi lomi lomi.

W zależności od celu, w jakim wykonuje się masaż, dostępne terapie manualne dzieli się na:

 • masaże klasyczne,
 • masaże lecznicze,
 • masaże relaksacyjne,
 • masaże sportowe,
 • drenaż limfatyczny,
 • masaże pielęgnacyjne.

Dzięki nim da się skutecznie pobudzić organizm do wytężonej pracy, dotlenić tkanki, a także zadbać o piękny wygląd skóry. Spory wybór zróżnicowanych zabiegów oferują choćby gabinety masażu na: GabinetyMasazu.pl.

Dla kogo są masaże – różne oblicza terapii manualnych

Masaże są wykonywane u wielu pacjentów. To idealna forma zabiegu dla osób powracających do zdrowia po kontuzjach czy zabiegach chirurgicznych (w odpowiednim czasie i zgodnie z zaleceniami lekarza). Na taką terapię decydują się osoby cierpiące z powodu nadmiernego zmęczenia, napięcia nerwowego wywołanego długofalowym stresem lub dolegliwości związanych z siedzącym lub stojącym trybem życia. Oprócz tego masaż potrafi wspomóc proces leczenia w stanach obniżonego nastroju i ogólnego gorszego samopoczucia. Co więcej masaż bywa wskazany w cyklu przygotowań do wzmożonej aktywności fizycznej lub po jej odbyciu (np. przed i po zawodach).

Z zabiegu warto skorzystać również przy utrzymujących się przez czas dłuższy dolegliwościach, takich jak:

 • przykurcze tkankowe,
 • napięcie bólowe głowy,
 • ograniczona ruchomość stawów,
 • stany zapalne stawów i powięzi,
 • wady postawy.

Nie zapominajmy ponadto o pielęgnacyjnym obliczu masażu. Wspiera on regenerację skóry, jej elastyczność i odżywienie, by przez długi czas utrzymała młodzieńczy wygląd. Trudno się zatem dziwić, że na taki zabieg decydują się osoby, pragnące kompleksowo zadbać o siebie.

Przeciwwskazania do zabiegu – kto nie powinien korzystać z masażu?

Z drugiej strony istnieje spora grupa sytuacji, gdy korzystanie z masażu nie jest możliwe. Do najpopularniejszych przeciwwskazań zaliczają się choroby zakaźne, ostre stany zapalne czy infekcje z wysoką temperaturą. Z zabiegu powinny zrezygnować osoby, które zaobserwowały u siebie przerwanie ciągłości skóry w miejscach, które miałyby być masowane.

Co więcej odradza się wizytę u masażysty pacjentów między innymi ze zdiagnozowanymi chorobami nowotworowymi, tętniakami lub zmianami zakrzepowymi. Jeśli zatem pragnie się wybrać na wizytę w gabinecie masażu, zawsze warto wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem, by stwierdzić, czy ogólny stan zdrowia pozwala na wykonanie terapii manualnej.

Jak działa masaż – jakie rezultaty można uzyskać z pomocą masażysty?

Masaż to przede wszystkim lepsze samopoczucie, zniwelowanie stresu i poprawa nastroju. To też sposób na usunięcie stanu napięcia w mięśniach i zwiększenie ruchomości stawów. Prowadzi to do poprawy sprawności, ale też usunięcia dolegliwości bólowych. Dotyk masażysty intensywnie stymuluje tkanki, co poprawia kondycję naczyń krwionośnych i limfatycznych, krążenie krwi i limfy, by w rezultacie lepiej dotlenić komórki, a także usunąć zbędne produkty przemiany materii (w tym toksyny). Prowadzi to do polepszenia ogólnego samopoczucia oraz wzmocnienia naturalnej odporności.

Masaż oddziałuje ponadto na samą skórę. Mechanicznie usuwa z niej martwy naskórek, dzięki czemu ułatwia wnikanie do głębszych warstw substancji odżywczych i nawilżających, znajdujących się w olejkach do masażu. Co więcej terapia manualna stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny (gładsza i młodzieńcza cera), a także wspiera rozbijanie tkanki tłuszczowej, by jeszcze skuteczniej pozbyć się cellulitu lub innych niedoskonałości.

Skuteczny i prozdrowotny masaż – wsparcie dla niejednego pacjenta

Masaże potrafią działać naprawdę wielowymiarowo na cały organizm. Warto zatem korzystać z takiego naturalnego rozwiązania, które może stać się skutecznym uzupełnieniem niejednej terapii leczniczej lub pielęgnacyjnej, a przy tym przynieść spokój, odprężenie i prawdziwy relaks.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania