Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Grypa

Grypa - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Grypa - Opis choroby:

Grypa jest chorobą wirusową. Od przeziębienia różni grypę to, że zaczyna się nagle. Zachorowanie można podejrzewać zwłaszcza w okresie epidemii.
Grypy nie można lekceważyć. Jest to ciężka i poważna choroba, która może się okazać nawet śmiertelna.

Zarówno stan zdrowia, jak też wiek chorego mają wpływ na przebieg grypy i powikłania, które mogą wystąpić w czasie choroby. Dlatego uważa się, że grypa jest szczególnie niebezpieczna dla ludzi w podeszłym wieku.

Jednak większość chorób infekcyjnych może zaczynać się objawami podobnymi do grypy. Dlatego jeśli nie panuje epidemia grypy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być inne schorzenie np. wirusowe zapalenie wątroby.

Wirus grypy zakaża komórki nabłonka dróg oddechowych, niszcząc je. Namnaża się ponadto w drogach oddechowych, powodując uszkodzenie nabłonka i otwierając w ten sposób drogę bakteriom chorobotwórczym, czyli daje możliwość dołączania się powikłań (innych chorób).

W czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, wirus jest przenoszony przez wdychanie mikroskopijnych kropelek wydzielin z dróg oddechowych (mówi się, że do zakażenia dochodzi drogą kropelkową). Źródłem infekcji jest chory człowiek, gdyż do zakażenia dochodzi podczas kaszlu lub kichania, rzadziej w czasie bezpośredniego kontaktu, np. pocałunku i rzadko drogą kontaktów pośrednich, np. przez używanie wspólnych przedmiotów.

Ważną rolę odgrywa jej zapobieganie (szczepienie przeciw grypie)
Szczepienie jest szczególnie zalecane osobom:

* w wieku 65 lat i starszym,
* mieszkańcom domów opieki długoterminowej,
* pacjentom z przewlekłymi chorobami układu krążeniowo-oddechowego,
* osobom w ostatnim roku hospitalizowanym z powodu przewlekłych chorób metabolicznych, jak np. cukrzyca, choroby nerek,
* osobom leczonym immunosupresyjnie,
* dzieciom mającym częsty kontakt ze służbą zdrowia,
* dzieciom w szkołach, żłobkach i przedszkolach,
* personelowi służby zdrowia,
* osobom zawodowo narażonym na kontakt z dużą liczbą ludzi, a więc eksponowanym na ryzyko zakażenia, np. wojsko, pracownicy komunikacji.

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania szczepionki przeciwgrypowej jest wystąpienie w przeszłości reakcji alergicznej w odpowiedzi na wcześniej podaną szczepionkę, zjedzenie jajka (białka), czy niektóre środki farmakologiczne. Reakcja nadwrażliwości objawia się wystąpieniem pokrzywki, obrzękiem jamy nosowo - gardłowej, czy też niewydolnością oddechową. Osoby, u których wystąpiły te dwie formy reakcji alergicznej, powinny pilnie skontaktować się z lekarzem, a czasem nawet poddać się obserwacji szpitalnej.

Leczenie istniejącej już infekcji polega na łagodzeniu istniejących już objawów. Stosuje się leki obniżające gorączkę oraz witaminę C., w dużych dawkach w celu pobudzenia organizmu w walce z chorobą. Jeśli wystąpił kaszel i katar, podaje się środki, które je zwalczają (leki zawierające składniki obkurczające śluzówkę nosa, krople do nosa).

W leczeniu, jak też w profilaktyce grypy, rzadko stosuje się typowe leki przeciwwirusowe. Zaleca się natomiast leczenie objawowe:

* odpoczynek z dużą ilością snu i maksymalnym ograniczeniem aktywności fizycznej tak, aby wszelki "wysiłek" organizmu był skoncentrowany na walce z wirusem,
* dietę lekko strawną z zastosowaniem dużej ilości płynów, np. soków owocowych,
* preparaty witaminowe - głównie witaminę C i E, a także rutynę,
* preparaty wapnia, które mają zmniejszać przepuszczalność naczyń krwionośnych,
* w uzasadnionych przypadkach i zawsze w porozumieniu z lekarzem preparaty przeciwkaszlowe,
* leki z grupy niesterydowych przeciwzapalnych, które działają także przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.

Koniecznie trzeba odpoczywać w domu. W początkowej fazie choroby można leczyć się samemu ale jeśli po 4-5 dniach nie następuje poprawa i utrzymuje się wysoka temperatura, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.

W zwalczaniu grypy pomocny może być czosnek ? jeden ząbek co cztery godziny. Pomocna może być tez herbata z lipy, ponieważ grypie towarzyszy wysoka gorączka. Herbata z lipy jest pomocna w walce z wysoką temperaturą. Do herbaty z lipy warto dodać trochę soku malinowego. Lipa zawiera witaminę A, C, K E, oraz witaminy z grupy B. Zawiera również naturalny kwas acetylosalicylowy (aspirynę).

Objawy:

- bardzo wysoka gorączka ? nawet do 40 st. C., z dreszczami, często opornie poddającą się leczeniu przeciwgorączkowemu. Zwykle nie trwa ona dłużej niż 7 dni
- bóle mięśni i stawów
- osłabienie
- uczucie rozbicia
- katar
- bóle głowy i karku
- kaszel (zwykle suchy napadowy)
- w późniejszej fazie choroby ból gardła

Powikłania grypy:

- zapalenie mięśnia sercowego
- zapalenie ucha
- zapalenie płuc
- zapalenie opon mózgowych
- grypowe zapalenie płuc i oskrzeli
- pogorszenie wydolności oddechowej u ludzi z przewlekłymi zapaleniami oskrzeli
- zapalenie nerek
- powikłania neurologiczne i psychiczne (te zdarzają się czasem u dzieci, których matki podczas ciąży chorowały na grypę).

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania