Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Nadmiar witaminy E, hiperwitaminoza

Nadmiar witaminy E, hiperwitaminoza - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Nadmiar witaminy E, hiperwitaminoza - Opis choroby:

Witamina E czyli Tokoferol to tzw witamina młodości i płodności.

W żywieniu zasadniczą rolę odgrywa rodzaj i ilość białek, tłuszczów i węglowodanów, nie mniej ważne są witaminy i sole mineralne oraz wzajemny stosunek ilościowy składników pokarmowych.

Witaminy to związki organiczne, potrzebne dla przebiegu szeregu procesów metabolicznych w organizmie człowieka. Biorą także udział w przemianie tłuszczy i węglowodanów w energię i są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wielu enzymów jednak same w sobie nie są natomiast źródłem energii i materiałem budulcowym.

Na działanie enzymów wpływają na zasadzie przenoszenia elektronów, atomów lub grup chemicznych podczas reakcji biochemicznych polegających na wymianie tych elementów podczas syntezy lub aktywacji enzymów. Odgrywają także ważną rolę w procesach odnowy uszkodzonych tkanek, tworzeniu hormonów, przeciwciał, krwinek oraz budowie materiału genetycznego.

Na stopień wchłanialności i przyswajalności witamin wpływa forma chemiczna w jakiej witamina występuje w żywności. Wzrost ilości spożywanej witaminy sprawia, że wykorzystanie ich jest mniej efektywne ponieważ zmniejsza ich wchłanialność w organizmie. Sam skład pożywienia także wpływa na wykorzystanie witamin.

Witaminy dzieli się na dwie grupy: rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach. Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą: kompleks witamin B, witamina PP, witamina H, witamina C i kwas foliowy. Z kolei rozpuszczalne w tłuszczach są witaminy: A, D, E i K.

Zdecydowana większość witamin nie może być syntetyzowana w organizmie człowieka, dlatego też muszą być dostarczane z pożywieniem.
Do witamin syntetyzowanych w organizmie należą między innymi: witamina D3, syntetyzowana pod wpływem światła w skórze, witaminy z grupy B i witamina K mogą być syntetyzowane wewnątrz organizmu przez mikroorganizmy bytujące w jelicie cienkim i grubym. Ilości jednak, w jakich witaminy te są syntetyzowane nie są zazwyczaj wystarczające a więc także muszą być dostarczane do organizmu z pożywieniem.

Witaminy to związki pochodzenia naturalnego, większość można otrzymać z surowców naturalnych i występują w formie kapsułki, tabletki, proszku lub roztworu. Źródłem witamin są także produkty spożywcze. Chociaż wiele witamin można zsyntetyzować w laboratorium, większość izoluje się z powszechnie dostępnych źródeł naturalnych.

Aby uzyskać jak najlepszy wynik suplementacji diety witaminami, warto ją stosować regularnie w ciągu dnia ponieważ organizm człowieka potrzebuje wiele energii do funkcjonowania. Najlepsze efekty przynosi suplementacja stosowana w porze obiadowej przy posiłku lub bezpośrednio po nim.

Zapotrzebowanie na witaminy jest różne w zależności od płci, wieku, stanu zdrowia, trybu życia, codziennych stresów i ograniczeń dietetycznych. Zmiana pracy, przebyte choroby, urazy fizyczne i emocjonalne wymagają odpowiedniej suplementacji określonych związków.
Witamina E jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach. Stanowi ważną ochronę przed reaktywnymi formami tlenu, czyli tzw. wolnymi rodnikami, tym samym chroniąc komórkę przed utlenianiem. Prócz tego, pełni funkcję w dostarczaniu składników komórkowych do komórek organizmu. Chroni i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i zapobiega rozpadowi erytrocytów. Jest również przydatna w leczeniu męskiej bezpłodności, nazywana jest "witaminą młodości".

Źródła:
-oleje roślinne
-margaryna
-jaja
-migdały
-orzechy włoskie
-mleko
-banany
-szprotki
-kiełki zbóż
-płatki owsiane
-kasze
-szparagi
-masło
-masło roślinne
-kapusta brukselka
-fasola biała
-groch

Zalecana dawka witaminy E to 6-10 mg na dzień u dzieci, około 15 mg na dzień u dorosłych. Zapotrzebowanie na witaminę E wzrasta u kobiet ciężarnych i karmiących.
W przypadku spożywania codziennie przez dłuższy okres dawki większej niż 1000 mg dochodzi do przedawkowania witaminy E.

Zwiększona podaż witaminy E w porównaniu z nadmiarem innych witamin ma mniejsze skutki uboczne.

Objawy i skutki nadmiaru witaminy E
-zmęczenie,
-bóle głowy,
-osłabienie,
-senność,
-zaburzenia jelitowe,
-osłabienie mięśni,
-zaburzenia widzenia

Stosowanie wyższych niż zalecane dawek witaminy E w czasie ciąży może być szkodliwe dla płodu oraz może pobudzać proces niszczenia kości.

Suplementacja witaminy E nie zapobiega zawałowi mięśnia sercowego jednak u osób po zawale mięśnia sercowego podawanie bardzo dużych dawek witaminy E powoduje istotne zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia ponownego zawału.

Bardzo ważną rolę w procesie wchłaniania witaminy E odgrywają lipidy oraz ilość i jakość białka zawartego w pożywieniu.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania