Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Wirusowe zapalenie wątroby typu A - Opis choroby:

Choroby wątroby mogą mieć różne genezy, np. mogą wystąpić w wyniku zatruć, ataku pasożytów lub infekcji wirusowych, przykładowo: żółtaczka czyli wirusowe zapalenie wątroby lub cytomegalia. Występują również wrodzone choroby / zaburzenia (niedrożność, hemochromatoza lub zespół Gilberta). Skutkiem tych chorób wątroby mogą być różne powikłania, np. takie jak rak, marskość czy niewydolność wątroby.

Przy chorobach wątroby stosujemy się dietą wysokobiałkową, pieczywo powinno być tylko pszenne (jasne), należy spożywać je z masłem, białym serem, miodem, chudą szynką lub polędwicą. Z dań mięsnych należy wybrać ryby i gotowany drób, również potrawy mięsne duszone i pieczone bez dodatku tłuszczu. Należy unikać picia mocnej herbaty i kawy oraz napojów gazowanych i bardzo słodkich.

Ostre i przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby (w skrócie WZW) jest to grupa chorób wywoływanych przez różne rodzaje wirusów oznaczane początkowymi literami alfabetu: A, B, C, D i E
Ich przebieg jest różny. Chorobie nie zawsze towarzyszy żółtaczka, dawniej uważana za najbardziej charakterystyczny objaw WZW. Co gorsza, przebieg może być zupełnie bezobjawowy, a chory dowiaduje się o chorobie przypadkiem w czasie badań przesiewowych. Zdarza się też sytuacja, kiedy tzw. galopujące zapalenie wątroby doprowadza do zgonu. Najczęściej po ostrej fazie zapalenia następuje eliminacja wirusa i wyzdrowienie. Jednak w części przypadków (w WZW typu C nawet w ponad połowie przypadków) zapalenie przechodzi w postać przewlekłą, doprowadzając w rezultacie do marskości narządu.

Wirusowe zapalenie wątroby typ A (WZW A)
Zachorować można poprzez spożywanie skażonych produktów lub kontakt z chora osobą. Najczęściej na nią chorują dzieci i młodzież do lat 20.
Objawy choroby: bóle głowy, brak apetytu, gorączka, ból wątroby.
Zapobiegać można poprzez szczepienia ochronne, ale przede wszystkim przez zachowanie odpowiedniej higieny. Wirus A (Hepatitis A - wirusowe zapalenie wątroby typu A) trwa od sześciu do pięćdziesięciu dni.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania